Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

sotul meu este nascut 1956 august 25 a lucrat in mina 18 ani si 7 lumi in grupa 1 cand se poate pensiona la limita de varsta are 35 de ani vechime.va multumesc ffffff mult dupa noua lege
cand se poate pensiona la limita de varsta

Noua lege nu a schimbat nimic in cazul barbatilor. Se poate pensiona pentru limita de varsta la implinirea varstei de 61 de ani prin aplicarea reducerii de 4 ani (din 65 ani varsta standard) pentru lucrul in conditii deosebite timp de 18 ani.
Se poate pensiona la 57 de ani, adica in august 2013 daca a fost incadrat in conditii deosebite de munca (fost agrupa I)
Alexandru Munteanu, Avocat
Grupa I si II este asimilata conditiilor deosebite. Locurile de munca din grupa I, prevazute in anexa 2 sunt recunoscute ca locuri de munca in conditii speciale (pentru care reducerea ar fi de 9 ani) numai daca unitatea la care a lucrat se regaseste nominalizata in anexa 3.
MULTUMESC A LUCRAT IN VALEA JIULUI SI LA MOTRU CA ARTIFICIER IN MINA SPER CA IN IN 2013 SA IESE IN SFARSIT PENTRU CA ANUL ASTA TREBUIA SA IESE IN LUNA IANUARIA DAR DUPA NOUA LEGE NI S A RASPUNS CA NU POATE SA IESE
SPER DIN SUFLET SA IESE DIN 2013 AUGUST VA ROG SA IMI SPUNETI DACA IN ACESTE CONDITI VA IESI IN SFARSIT
Cum se numeste unitatea unde a lucrat?