avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prescriptie amenda contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prescriptie amenda contraventionala

Pot contesta o contraventie pe motiv de prescriere in conditiile urmatoare?

- data producerii contraventiei: 19.03.2011
- PV de constatare intocmit pe 13.09.2011
- pe 01.10.2011 am ridicat plicul de la posta ce avea stampile de posta 19.09 si 01.10

Cica am circulat fara rovinieta. De obicei imi cumpar rovinieta pe o saptamana doar atunci cand ies in afara orasului si asta se intampla foarte rar. Anul acesta am iesit de 3 ori si mi-am cumparat rovinieta. Problema e ca le-am aruncat dupa ceva vreme de la expirare. Nu am cum sa verific acum dupa atata vreme daca aveam rovinieta valabila atunci.
Nu mi-au trimis nici o dovada, doar au spus ca au foto la dispozitie daca se solicita de instanta.

Am temei sa contest contraventia?

Multumesc celor care isi vor consuma timp sa-mi raspunda!
Cel mai recent răspuns: mariaba , utilizator 20:40, 3 Martie 2012
Se poate contesta amenda in termen de 15 zile de la primire. Puteti solicita de la orice statie PETROM daca ati avut rovineta in data de 19.03.2011. Da, puteti solicita instantei transformarea in avertisment a amenzii, daca veti atasa celelalte perioade cand ati avut cumparate rovinete
Succes!
Ultima modificare: Luni, 3 Octombrie 2011
Constantin Alexandru Radu, Consilier juridic
mi s-a intamplat ceva identic si am contestat p.v. pt. motiv de prescriptie ( art. 13 din OG 2).
S-a stablit primul termen in martie 2012
Multumesc pentru raspuns!
Cum e mai bine?
Sa solicit schimbarea amenzii in avertisment atasand celelalte roviniete (e posibil sa nu fi avut pe 19.03, tin minte ca nu am gasit rovinieta pe o saptamana in 2 statii de benzina si am zis ca iau pe drum; in aceeasi zi m-am si intors si poate am uitat sa mai caut, nici nu mai tin minte exact)
Sau sa solicit anularea PV pe motiv de prescriere?
Sau sa combin ambele motive? :)
Ultima modificare: Luni, 3 Octombrie 2011
mariaba, utilizator
In cazul dvs, pv-ul s-a intocmit si comunicat in termen, asta cu prescrierea pica
Asa pare, ca e intocmit in termen.
Dar m-am gandit la situatia urmatoare: eu am termen de contestatie 15 zile. Daca pun data pe contestatia mea o data in intervalul celor 15 zile si apoi o trimit prin posta dupa cele 15 zile, contestatia nu imi este valabila depasind timpul.
Asa si la acest PV. L-au scris, zic ei, pe data de 13.09 dar stampila de posta este 19.09 ora 22 (se vede clar stampila de posta). Ori posta se inchide la ora 20 (!!!).
Iar evenimentul s-a produs pe 19.03 ora 9:34 conform PV.
Acest detaliu nu il prezentasem in descrierea de la inceput.


Ultima modificare: Miercuri, 5 Octombrie 2011
mariaba, utilizator

Alte discuții în legătură

Amenda rovigneta camera antidote antidote Buna ziua In data de 10.12.2010 am circulat fara rovigneta pe DN1. Pe 07.06.2011 mi s-a intocmit procesul iar astazi 23.06.2011 mi-a fost ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala amenda rovinieta ContSters228213 ContSters228213 am primit din in data de 07.03.2012 partea cestrin un pv de sanctionare intocmit in data de 22.02.2012 a unei contraventii la og 15/2002,din data de ... (vezi toată discuția)
Am achitat rovinieta la 8 minute după ce a vehiculul a trecut prin raza camerelor. vreau să contest procesul verbal de constatare, știe cineva un articol care ar putea să mă ajute? Katiusha Katiusha Poate sa ma ajute cineva? Am circulat fara rovinieta, insa in momentul in care mi-am adus aminte am fugit la prima benzinarie si am achitat-o. Mi-a venit ... (vezi toată discuția)