Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prescriptie amenda contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prescriptie amenda contraventionala

Pot contesta o contraventie pe motiv de prescriere in conditiile urmatoare?

- data producerii contraventiei: 19.03.2011
- PV de constatare intocmit pe 13.09.2011
- pe 01.10.2011 am ridicat plicul de la posta ce avea stampile de posta 19.09 si 01.10

Cica am circulat fara rovinieta. De obicei imi cumpar rovinieta pe o saptamana doar atunci cand ies in afara orasului si asta se intampla foarte rar. Anul acesta am iesit de 3 ori si mi-am cumparat rovinieta. Problema e ca le-am aruncat dupa ceva vreme de la expirare. Nu am cum sa verific acum dupa atata vreme daca aveam rovinieta valabila atunci.
Nu mi-au trimis nici o dovada, doar au spus ca au foto la dispozitie daca se solicita de instanta.

Am temei sa contest contraventia?

Multumesc celor care isi vor consuma timp sa-mi raspunda!
Se poate contesta amenda in termen de 15 zile de la primire. Puteti solicita de la orice statie PETROM daca ati avut rovineta in data de 19.03.2011. Da, puteti solicita instantei transformarea in avertisment a amenzii, daca veti atasa celelalte perioade cand ati avut cumparate rovinete
Succes!
Constantin Alexandru Radu, Consilier juridic
mi s-a intamplat ceva identic si am contestat p.v. pt. motiv de prescriptie ( art. 13 din OG 2).
S-a stablit primul termen in martie 2012
Multumesc pentru raspuns!
Cum e mai bine?
Sa solicit schimbarea amenzii in avertisment atasand celelalte roviniete (e posibil sa nu fi avut pe 19.03, tin minte ca nu am gasit rovinieta pe o saptamana in 2 statii de benzina si am zis ca iau pe drum; in aceeasi zi m-am si intors si poate am uitat sa mai caut, nici nu mai tin minte exact)
Sau sa solicit anularea PV pe motiv de prescriere?
Sau sa combin ambele motive? :)
mariaba, utilizator
In cazul dvs, pv-ul s-a intocmit si comunicat in termen, asta cu prescrierea pica
Asa pare, ca e intocmit in termen.
Dar m-am gandit la situatia urmatoare: eu am termen de contestatie 15 zile. Daca pun data pe contestatia mea o data in intervalul celor 15 zile si apoi o trimit prin posta dupa cele 15 zile, contestatia nu imi este valabila depasind timpul.
Asa si la acest PV. L-au scris, zic ei, pe data de 13.09 dar stampila de posta este 19.09 ora 22 (se vede clar stampila de posta). Ori posta se inchide la ora 20 (!!!).
Iar evenimentul s-a produs pe 19.03 ora 9:34 conform PV.
Acest detaliu nu il prezentasem in descrierea de la inceput.

mariaba, utilizator