avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prescriptie amenda contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prescriptie amenda contraventionala

Pot contesta o contraventie pe motiv de prescriere in conditiile urmatoare?

- data producerii contraventiei: 19.03.2011
- PV de constatare intocmit pe 13.09.2011
- pe 01.10.2011 am ridicat plicul de la posta ce avea stampile de posta 19.09 si 01.10

Cica am circulat fara rovinieta. De obicei imi cumpar rovinieta pe o saptamana doar atunci cand ies in afara orasului si asta se intampla foarte rar. Anul acesta am iesit de 3 ori si mi-am cumparat rovinieta. Problema e ca le-am aruncat dupa ceva vreme de la expirare. Nu am cum sa verific acum dupa atata vreme daca aveam rovinieta valabila atunci.
Nu mi-au trimis nici o dovada, doar au spus ca au foto la dispozitie daca se solicita de instanta.

Am temei sa contest contraventia?

Multumesc celor care isi vor consuma timp sa-mi raspunda!
Cel mai recent răspuns: mariaba , utilizator 20:40, 3 Martie 2012
Nu, nu a intervenit prescriptia.

In OG nr. 2/2001 sunt reglementate doua prescriptii, prescriptia aplicarii sanctiunii amenzii contraventionale (art. 13) si prescriptia executarii sanctiunii amenzii contraventionale (art. 14).

Pe scurt, organul constatator are obligatia:
-sa aplice sanctiunea in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei. A aplica sanctiunea inseamna a incheia procesul verbal de contraventie.
-sa comunice procesul verbal de contraventie in termen de o luna de la data incheierii lui.

In cazul prezentat de dvs. organul constatator a respectat ambele termene prevazute la art. 13 si la art. 14 din OG nr. 2/2001.
Ultima modificare: Duminică, 16 Octombrie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc, am ajuns la aceasta concluzie si eu :) dupa raspunsurile pe care le-am primit si dupa ce am citit cu atentie prevederile legale.
Multumesc celor care mi-au dat sfaturi, indicatii, sugestii. Mi-au fost de folos pentru a-mi fundamenta contestatia. De un real folos mi-au fost si celelalte discutii pe forum pe aceasta tema precum si documentarea existenta.
Pentru mine finalul a fost fericit: am castigat procesul!
Inca o data, multumiri! =D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda rovigneta camera antidote antidote Buna ziua In data de 10.12.2010 am circulat fara rovigneta pe DN1. Pe 07.06.2011 mi s-a intocmit procesul iar astazi 23.06.2011 mi-a fost ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala amenda rovinieta ContSters228213 ContSters228213 am primit din in data de 07.03.2012 partea cestrin un pv de sanctionare intocmit in data de 22.02.2012 a unei contraventii la og 15/2002,din data de ... (vezi toată discuția)
Am achitat rovinieta la 8 minute după ce a vehiculul a trecut prin raza camerelor. vreau să contest procesul verbal de constatare, știe cineva un articol care ar putea să mă ajute? Katiusha Katiusha Poate sa ma ajute cineva? Am circulat fara rovinieta, insa in momentul in care mi-am adus aminte am fugit la prima benzinarie si am achitat-o. Mi-a venit ... (vezi toată discuția)