Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA leasing austria - tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

leasing austria - tva

societatea mea a luat in leasing sin Austria un tir. Se primeste in fiecare luna factura de rata leasing si factura de asigurare. As vrea sa stiu daca intervine si tva adica taxare inversa?

-se alimenteaza cu motorina pe baza de card emis de Shell Ungaria si primim facturi la sfarsitul luni cu motorina alimentata pe traseu. Si aici intervine taxarea inversa ?

rog ajutatima
multumesc mult
miraj a scris:

societatea mea a luat in leasing sin Austria un tir. Se primeste in fiecare luna factura de rata leasing si factura de asigurare. As vrea sa stiu daca intervine si tva adica taxare inversa?

-se alimenteaza cu motorina pe baza de card emis de Shell Ungaria si primim facturi la sfarsitul luni cu motorina alimentata pe traseu. Si aici intervine taxarea inversa ?

rog ajutatima
multumesc mult

Locul operatiunilor impozabile:
1.Operatiunile de leasing sau inchiriere de mijloace de transport prestate de un prestator stabilit in Comunitate catre un beneficiar stabilit in Comunitate au locul la locul unde prestatorul este stabilit sau are un sediu fix de la care serviciile sunt trestate.
2. Alimentarea cu motorina - se face cu plata accizei si TVA-lui in statul membru unde are loc alimentarea.
In concluzie pentru astfel de situatii, trebuie sa solicitati rambursarea TVA-lui din statele membre unde l-ati platit sau il platiti .
Conditiile de rambursare sunt prevazute la art. 147 indice 2 din Codul fiscal precum si OMFP 523/2007.
Cum a spus si colega consultant
In cazul operatiunilor de leasing sau inchirierii de mijloace de transport, locul prestarii de servicii oferite de un prestator stabilit in UE catre un beneficiar stabilit in UE este locul unde prestatorul este stabilit sau are un sediu fix de la care serviciile sunt efectuate.
De exemplu
in cazul in care societatea A din Romania are in derulare cu societatea B de leasing din Franta un contract de leasing financiar avand ca obiect transmiterea in folosinta a unui mijloc de transport, societatea B din Franta este obligata la plata taxei pe valoarea adaugata. Societatea A din Romania nu are obligatii privind TVA pentru operatiunea de leasing, intrucat locul prestarii este unde prestatorul este stabilit, si nu are dreptul sa deduca in Romania taxa din factura emisa de societatea B din Franta din taxa colectata pentru operatiuni taxabile.
deci inteleg bine ca nu trbuie sa fac taxare inversa 4426 = 4427 (rata x 19%)?

da???

astept raspuns