Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Probleme grave in gestiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Probleme grave in gestiune

Buna ziua tutor! Am un prieten apropiat care se gaseste intr-o situatie delicata si doresc sa-i fiu de folos. Acum doi ani s-a angajat ca gestionar la o firma din provincie. Desi nu avea calificare si nici experienta, i s-a spus sa-si tina singur evidenta stocurilor de marfa. La efectuarea inventarierilor au fost aduse diferite persoane, a caror calificare este dubioasa, pentru ''a da o mana de ajutor''. Ca urmare a fost scos lipsa in gestiune, fapt care s-a dovedit mai tarziu ca a fost greseala acelor persoane. Din acel moment a facut o greseala, pe cat de stupida pe atat de grava: si-a modificat singur stocurile de marfa in favoarea lui, iar la ultimul inventar a fost descoperit cu o lipsa mult mai mare in comparatie cu greseala initiala. Ceea ce doresc sa aflu este de ce se face el vinovat si in ce masura si daca ar putea sa indrepte situatia legal.
Art. 215indic.1-Cod Penal
Delapidarea

Însuşirea, folosirea sau traficarea, de către un funcţionar, în interesul său ori pentru altul, de bani, valori sau alte bunuri pe care le gestionează sau le administrează, se pedepsesc cu închisoare de la unu la 15 ani.

În cazul în care delapidarea a avut consecinţe deosebit de grave, pedeapsa este închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea unor drepturi.
andymaurul, utilizator
Da, este vorba de infractiunea de delapidare.

Ar fi recomandabil sa isi angajeze avocat pentru a se vedea ce se poate indrepta.