Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... trimiterea in judecata pentru Delapidare - mai atrage ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

trimiterea in judecata pentru Delapidare - mai atrage suspendarea calitatii de gestionar ?

Institutia noastra a primit o Adresa de la Judecatorie
prin care se spune ca un salariat este trimis in judecata
pentru Delapidare pentru lipsa la inventar.

Va rog frumos sa imi spuneti
- daca trimiterea in judecata pentru Delapidare - mai atrage suspendarea calitatii de gestionar ?

Ce masuri /acte /decizii interne
va trebui sa se ia
fata de salariat ?
oanaportar, utilizator
Legea 22/1969
Art. 4
Nu poate fi gestionar cel condamnat pentru săvîrşirea vreuneia dintre următoarele infracţiuni:
a) infracţiuni intenţionate contra patrimoniului;
b) infracţiuni de corupţie şi de serviciu;

....
Nu poate fi angajat sau trecut în funcţia de gestionar cel împotriva căruia a fost pusă în mişcare acţiunea penală pentru săvîrşirea vreuneia dintre infracţiunile prevăzute la alin. 1.

Punerea în mişcare a acţiunii penale pentru una dintre infracţiunile prevăzute la alin. 1 atrage suspendarea calităţii de gestionar.

Codul Penal
Capitolul II - Infracţiuni de serviciu
Art. 295 Delapidarea

(1) Însușirea, folosirea sau traficarea de către un funcționar public, în interesul său ori pentru altul, de bani, valori sau alte bunuri pe care le gestionează sau le administrează se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcție publică.
(2) Tentativa se pedepsește.
Inseamna ca chiar daca nu avem o hotarare judecatoreasca
institutia trebuie sa ia masuri de suspendare a salariatului
din calitatea de gestionar
pana la pronuntarea hotararii ?

Salariatului i se va lua si gestiunea ?
concomitent cu o inventariere ?

Dar daca salariatul va fi pedepsit penal,
ce va trebui sa faca institutia ?
oanaportar, utilizator