Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conditii de angajare pentru personalul caselor de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conditii de angajare pentru personalul caselor de schimb valutar

Este obligatoriu cazierul judiciar pentru angajare ?
In practica uzitata de patronii caselor de schimb valutar, se solicita cazierul judiciar la angajare pentru cei care doresc o astfel de incadrare.
Sa reformulez intrebarea .. Este posibila angajarea unei persoane la o casa de schimb valutar cu cazier judiciar pe probleme fiscale ? legea permite acest lucru ? Multumesc
Daca este angajat pe post de casier , atunci devin incidente prevederile art.4 din legea 22/1969:
Nu poate fi gestionar cel condamnat pentru săvîrşirea vreuneia dintre următoarele infracţiuni:

a) infracţiuni intenţionate contra patrimoniului;
b) infracţiuni de corupţie şi de serviciu;
c) infracţiuni de fals;
d) infracţiunile prevăzute de Legea nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
e) infracţiunile prevăzute de Legea nr. 656/2002 pentru prevenirea şi sancţionarea spălării banilor, precum şi pentru instituirea unor măsuri de prevenire şi combatere a finanţării actelor de terorism, republicată;
f) infracţiunile prevăzute de Legea nr. 241/2005 pentru prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale, cu modificările ulterioare;
g) infracţiunile prevăzute de prezenta lege.

Nu poate fi angajat sau trecut în funcţia de gestionar cel împotriva căruia a fost pusă în mişcare acţiunea penală pentru săvîrşirea vreuneia dintre infracţiunile prevăzute la alin. 1.

Punerea în mişcare a acţiunii penale pentru una dintre infracţiunile prevăzute la alin. 1 atrage suspendarea calităţii de gestionar.

Cornel Vasile, Consilier juridic