avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1251 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichete de masa dupa demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichete de masa dupa demisie

Buna ziua,

Mi-am depus demisia conform legii si am respectat perioada de preaviz, insa angajatorul refuza sa-mi acord tichetele de masa pe ultima luna lucrata deoarece nu sunt prevazute in CM, la angajare au refuzat sa includa, spunand ca asa fac ei contractele si asa e la toata lumea.

Credeti ca as putea sa recuperez cumva aceste tichete in conditiile in care am primit timp de un an jumatate tichete in fiecare luna si companie are peste 100 de angajati, toti in aceiasi situatie?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: tomitzel , utilizator 16:39, 5 Octombrie 2011
Numai printr-o sesizare la ITM si/sau o actiune in instanta va puteti recupera acele tichete de masa aferente perioadei lucrate pana la data incetarii c.i.m.
din proprie experienta va spun ca sunt foarte slabe sanse sa primiti tichetele daca nu sunt specificate in CIM sau CCM.firma nu este obligata sa acorde tichetele la toata lumea,daca nu este prevazut special in CIM sau CCM
tomitzel a scris:

Buna ziua,

Mi-am depus demisia conform legii si am respectat perioada de preaviz, insa angajatorul refuza sa-mi acord tichetele de masa pe ultima luna lucrata deoarece nu sunt prevazute in CM, la angajare au refuzat sa includa, spunand ca asa fac ei contractele si asa e la toata lumea.

Credeti ca as putea sa recuperez cumva aceste tichete in conditiile in care am primit timp de un an jumatate tichete in fiecare luna si companie are peste 100 de angajati, toti in aceiasi situatie?

Multumesc.





Legea 142/98:

Art. 5. - (1) Angajatorul distribuie salariatilor tichetele de masa, lunar, in ultima decada a fiecarei luni, pentru luna urmatoare

Conform acestei prevederi,tichetele pt. ultima luna lucrata de dvs.au fost acordate deja in ultima parte a lunii anterioare.Daca cim ul dvs. contine precizarea expresa ,ca nu primiti tm pt. ultima luna lucrata,nu aveti ce sa recuperati.Se poate solicita un drept stipulat si neacordat.
Ultima modificare: Luni, 3 Octombrie 2011
ContSters136493, utilizator
In CM nu exista nimic specificat despre tichetele de munca, acestea era primite in fiecare 15 a lunii pentru luna anterioara.
Nu este obligatoriu sa fie mentionate in c.i.m. , acordarea acestora se poate face prin decizie a angajatorului sau sa fie prevazuta in ccm aplicabil acestuia ori in Reg.Intern al angajatorului.

Alte discuții în legătură

Durata orelor de munca in preaviz la concediere marianams70 marianams70 Buna ziua, am primit o comunicare in data de 08.08.12 ca potul care il ocup se desfiinteaza dar nu din motive economice ci pentru ca asa a hotarat ... (vezi toată discuția)
Tichete de masa Lia costea Lia costea Buna ziua.Am fost angajata intr-o firma pana în data de 24.04.2017,mi-am depus lichidarea la zi cu acea data,fără preaviz de lichidare.Lichidarea mi-a fost ... (vezi toată discuția)
Art 55 b si preaviz apetra apetra exista vreun impediment de a trece in decizia de desfacere a c.i.m. ca angajatul a solicitat incetarea c.i.m si a afectuat preavizul de 20 zile? (vezi toată discuția)