Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare tehnica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare tehnica

Daca o persoana se angajeaza la o firma pe 25 iunie,are concediu medical in luna iulie si pana pe 20 iunie a lucrat la alta firma,cand calculam indemnizatia de cm tinem cont si de venitul persoanei pe care l-a avut la cealalta firma?Zilele lucratoare din primele 5 zile calendaristice le suporta firma la care lucreaza insa daca luam in calcul salariile avute la firmele la care a mai lucrat e posibil ca firma actuala sa ii plateasca pt zilele de concediu mai mult decat i-ar plati raportat la salariul pe care il are la firma la care lucreaza.Cum se procedeaza practic?In mod normal se considera si salariile de la firmele unde a mai lucrat in functie de timpul lucrat,dar e corect asa?
Nu prea am inteles intrebarea, adica intrebarile....:stunned:Salariile / indemnizatiile pentru concedii sunt un subiect si timpul lucrat efectiv este alta treaba.
Daca se poate sa fiti mai exact in ceea ce vreti sa aflati, poate reusim sa va dam anumite sugestii.
eu.ro.lex a scris:

Nu prea am inteles intrebarea, adica intrebarile....:stunned:Salariile / indemnizatiile pentru concedii sunt un subiect si timpul lucrat efectiv este alta treaba.
Daca se poate sa fiti mai exact in ceea ce vreti sa aflati, poate reusim sa va dam anumite sugestii.

Nici eu nu inteleg ce nu intelegeti...Aveti o firma,un salariat intra in cm iar in calculul cm intra si salariile avute in ultimile 6 luni la alte firme.Daca i-ati calcula indemnizatia de cm de ex raportat doar la luna anterioara ar iesi o suma.Daca luam in calcul salariile avute si la alte firme mai mari ca cel actual,ar iesi o indemnizatie suportata de firma mai mare.Cam asta era situatia,luam in calcul si salariile avute la alte firme in baza adeverintei pe care o prezinta in situatia in care o fractiune de luna a lucrat la un angajator iar alta fractiune de luna la alt angajator?Indemnizatiile pentru concedii se calculeaza in functie de salariile avute in ultimile 6 luni cfm. legii 158/2005 actualizata si normelor date in aplicarea ei (le gasiti pe site) sau indemnizatiilor primite in perioada respectiva... iar salariile se primesc in functie de timpul efectiv lucrat. Nici eu nu inteleg un lucru:chiar sunteti avocat specializat pe relatii de munca??????????????B-)
:offtopic: Interventie moderator
@ msorin
Nu cred ca sunteti in masura sa puneti in discutie faptul daca un user este sau nu avocat specializat in dreptul muncii. In al doilea rand, pe forum se discuta ideea si nu persoana.
elis a scris:

:offtopic: Interventie moderator
@ msorin
Nu cred ca sunteti in masura sa puneti in discutie faptul daca un user este sau nu avocat specializat in dreptul muncii. In al doilea rand, pe forum se discuta ideea si nu persoana.

OK,dar as fi preferat un raspuns la intrebare,asta daca aveti vreunul.B-)
Ne pare tare rau, dar nu avem raspunsul pe care-l cautati.
Pentru calcule, potriviri,dezbate si lamuriri, va rugam sa va adresati ITM.
Acest site a fost creat pentru informatii scurte si sugestii in anumite chestiuni,in nici un caz pentru a inlocui birourile de avocatura si consultanta juridica.
Va dorim succes ! =D>
Admin, administrator