Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare tehnica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare tehnica

Daca o persoana se angajeaza la o firma pe 25 iunie,are concediu medical in luna iulie si pana pe 20 iunie a lucrat la alta firma,cand calculam indemnizatia de cm tinem cont si de venitul persoanei pe care l-a avut la cealalta firma?Zilele lucratoare din primele 5 zile calendaristice le suporta firma la care lucreaza insa daca luam in calcul salariile avute la firmele la care a mai lucrat e posibil ca firma actuala sa ii plateasca pt zilele de concediu mai mult decat i-ar plati raportat la salariul pe care il are la firma la care lucreaza.Cum se procedeaza practic?In mod normal se considera si salariile de la firmele unde a mai lucrat in functie de timpul lucrat,dar e corect asa?
nornorica a scris:

Daca o persoana se angajeaza la o firma pe 25 iunie,are concediu medical in luna iulie si pana pe 20 iunie a lucrat la alta firma,cand calculam indemnizatia de cm tinem cont si de venitul persoanei pe care l-a avut la cealalta firma?Zilele lucratoare din primele 5 zile calendaristice le suporta firma la care lucreaza insa daca luam in calcul salariile avute la firmele la care a mai lucrat e posibil ca firma actuala sa ii plateasca pt zilele de concediu mai mult decat i-ar plati raportat la salariul pe care il are la firma la care lucreaza.Cum se procedeaza practic?In mod normal se considera si salariile de la firmele unde a mai lucrat in functie de timpul lucrat,dar e corect asa?

Un angajat la incadrare depune pe langa actele necesare incheierii CIM, cartea de munca si o adeverinta cu venitul si zilele lucrate in ultimele 6 luni tocmai pentru BAZA DE CALCUL A CONCEDIILOR MEDICALE si numarul de zile de concediu medical avute la societatea la care a lucrat anterior.
In mod obligatoriu la calculul C.M. se iau in cosiderare veniturile si zilele lucrate in ultimele 6 luni daca acesta are lucrat anterior .
adelaida_07 a scris:

nornorica a scris:

Daca o persoana se angajeaza la o firma pe 25 iunie,are concediu medical in luna iulie si pana pe 20 iunie a lucrat la alta firma,cand calculam indemnizatia de cm tinem cont si de venitul persoanei pe care l-a avut la cealalta firma?Zilele lucratoare din primele 5 zile calendaristice le suporta firma la care lucreaza insa daca luam in calcul salariile avute la firmele la care a mai lucrat e posibil ca firma actuala sa ii plateasca pt zilele de concediu mai mult decat i-ar plati raportat la salariul pe care il are la firma la care lucreaza.Cum se procedeaza practic?In mod normal se considera si salariile de la firmele unde a mai lucrat in functie de timpul lucrat,dar e corect asa?

Un angajat la incadrare depune pe langa actele necesare incheierii CIM, cartea de munca si o adeverinta cu venitul si zilele lucrate in ultimele 6 luni tocmai pentru BAZA DE CALCUL A CONCEDIILOR MEDICALE si numarul de zile de concediu medical avute la societatea la care a lucrat anterior.
In mod obligatoriu la calculul C.M. se iau in cosiderare veniturile si zilele lucrate in ultimele 6 luni daca acesta are lucrat anterior .

Asta se stie...nu asta era sensul discutiei.Ideea era alta.:stunned:
nornorica, utilizator
nornorica a scris:
Asta se stie...nu asta era sensul discutiei.Ideea era alta.:stunned:

Incercati sa nu mai angajati salariati bine cotati la alte societati sa nu platiti in plus in eventualitatea unui c.m. survenit inainte de 6 luni de la angajare.
Sau pentru a evita stresul va sfatuiesc sa acordati la angajare direct un salariu mai mare decat cel pe care acesta l-a avut la societatea la care a lucrat anterior.;)