Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... scoala care ia banii cu forta
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

scoala care ia banii cu forta

buna dimineata
Am un prieten care merge la liceu la fara frecventa in clasa a XIII-a (ultimul an). Ieri a venit secretara in clasa si a spus ca este obligatoriu sa se achite suma de 1000 ron pentru simularea examenului de bac conform art. 101 alin.3 din legea nr.1/2011. Taxa de scolarizare este de 1300 ron pe an, de ce este obligat sa mai plateasca in plus 1000 de ron daca nu vre-a sa-si de-a bacul? se incalca legea?
daca metodologia de organizare a ex. de bacalaureat prevede o taxa pentru simulare sau nu prevede simulare (inca n-o stiu), iar liceul organizeaza pe cheltuiala proprie acest demers, zic ca da, este corect. Este evaluare.
Cel mai indicat este sa vada ce scrie in contractul de studii pe care l-a semnat cu scoala, la ce cheltuieli s-a obligat si care ii sunt drepturile si obligatiile.
Din punctul de vedere al institutiei, atata timp cat taxele sunt admise, elevul trebuie sa respecte angajamentele asumate. Altfel, exista invatamantul de stat, a doua sansa etc. Nu te obliga nimeni sa te inscrii la scoala privata ca apoi sa nu platesti, dar sa ti se elibereze actele de studii.
Daca vrei, Manu, continuam discutia pe privat.
:kissing:
Oricand :D