Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii maternitatea si indemnizatia crestere copil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

maternitatea si indemnizatia crestere copil

Sunt insarcinata in luna a 4 si la sf lunii decembrie imi expira ctr. de munca. intrebarea mea este ce ar trebui sa fac pentru a beneficia atat de concediul de maternitate cat si de indemnizatia de crestere copil. mentionez ca la sf lunii decembrie o sa am 1 an si 3 luni lucrate. multumesc
pentru a benefica de cic trebuie sa fi realizat venituri impozabile 12 succesiv inainte de a naste. prin urmare, daca veti intrerupe in decembrie , nu veti mai beneficia, oricat ati fi lucrat inainte. ori ii convingeti sa va mai tina inca o luna doua pana in luna a 7-a cand puteti intra in prenatal, sau va gasiti alt loc de munca pentru o luna
Va multumesc pt promtitudine dar ceva ce nu inteleg .Sa zicem ca imi prelungeste ctr de munca cu inca o luna , dupa care expira din nou, at eu unde trebuie sa depun actele pt concediul prenatal, avand in vedere lunile ramase pana la nastere? adica luna martie.
eu,cred ca certificatele medicale aferente concediului prenatal si postnatal(neaparat 42 de zile dupa nastere),impreuna cu o cerere,adeverinta de la angajator ,care sa ateste faptul ca aveti stagiu de cotizare de 12 luni si actul de identitate(toate in copie) se depun la Casa de asigurari de sanatate a judetului unde aveti domiciliul,pentru ca si angajatorii depun cam aceleasi acte si tot la CASS ,cand trebuie sa recupereze banii de la concediile medicale ale salariatilor;parerea mea este sa va informati mai exact la CASS judetului dvs,ca sa stiti din timp ce acte va vor trebui la acel moment.
1. Daca va expira CIM la sfarsitul lunii decembrie puteti sa beneficiati de indemnizatie de somaj deoarece aveti mai mult de 12 luni cotizate la somaj.

2. In somaj fiind veti putea beneficia de concediu de maternitate si apoi de CCC pana la 2 ani.
Va multumesc. Dar unde trebuie sa depun concediul medical daca intru in somaj...........la somaj duc hartiile sau la casa de sanatate......asta nu stiu