avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenire din CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenire din CIC

Buna ziua!

Am o salariata care in data de 06.10.2011 ar trebui sa revina in activitate din CIC (mentionez ca d-na lucra in productie), doar ca firma nu mai are activitate de productie. Intre timp s-a inffintat o alta firma pe aceeasi profil si as putea sa-i asigur d-nei un loc de munca.
Cum as putea proceda corect la revenirea ei la firma fara activitate, si sa pot sa o angajez la firma noua infintata?

Multumesc!

Astept cu disperare un raspuns:)
Cel mai recent răspuns: mirusaby , utilizator 11:22, 5 Octombrie 2011
semnand act aditional la CIM imediat ce se intoarce din cic. daca sunteti asa de disperata cum spuneti, de ce nu consultati un avocat la cazul in speta:D
llumi a scris:

Buna ziua!

Am o salariata care in data de 06.10.2011 ar trebui sa revina in activitate din CIC (mentionez ca d-na lucra in productie), doar ca firma nu mai are activitate de productie. Intre timp s-a inffintat o alta firma pe aceeasi profil si as putea sa-i asigur d-nei un loc de munca.
Cum as putea proceda corect la revenirea ei la firma fara activitate, si sa pot sa o angajez la firma noua infintata?

Multumesc!

Astept cu disperare un raspuns:)



Simplu: se face incetare pe vechea societate si angajarea pe noua societate .. ambele operatiuni se vor face cu aceeasi data , insa atentie ca angajarea se completeaza si se transmite prin REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza.

In speta , data de 06.10.2011 este data incetarii vechiului c.i.m. si se va transmite prin REVISAL in aceeasi zi ... si este data inceperii activitatii la noua societate , iar c.i.m. trebuie transmis in data de 05.10.2011.


Multumesc mult pentru raspuns, si daca se poate inca o intrebare...incetarea vechiului CIM pot sa-l fac cu 55 "b", cu data de 06.10.2011 daca d-na este de acord?
Da desigur...exact asta am facut si eu cu 01.10.2011.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Etape mutare angajati dintr-o societate in alta Bubinubi Bubinubi Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu etapele de urmat pentru mutarea angajatilor pe o alta societate nou-infiintata cum ar fi: modalitatea de mutare (incetare ... (vezi toată discuția)
Decizia de incetare pensie limita de varsta miroslava miroslava Buna seara! Va rog sa ma ajutati privind incetarea CIM a unui angajat, care a primit astazi 11.10.2011 decizia de incetare pensie limita de varsta. La firma ... (vezi toată discuția)
Probleme completare revisal garbiny garbiny Am completat la un salariat,in Revisal,datele de contract ale unui salariat angajat pe perioada determinata de 1 an in felul urmator: data ... (vezi toată discuția)