avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... curte in indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

curte in indiviziune

Buna ziua. Doresc sa achizitionez o casa cu un teren aferent de 500mp dintr-un total de 700mp curte comuna aflati in indiviziune. Casa este ultima din cele trei care au curte comuna. Faptic cei doi vecini nu au ce cauta pe cei 500mp. Intrebarea este : vecinii au dreptul sa foloseasca in baza principiului de comun aceasta suprafata ? Pot sa inchid accesul la aceasta curte? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 15:56, 4 Octombrie 2011
lajosd a scris:

Buna ziua. Doresc sa achizitionez o casa cu un teren aferent de 500mp dintr-un total de 700mp curte comuna aflati in indiviziune. Casa este ultima din cele trei care au curte comuna. Faptic cei doi vecini nu au ce cauta pe cei 500mp. Intrebarea este : vecinii au dreptul sa foloseasca in baza principiului de comun aceasta suprafata ? Pot sa inchid accesul la aceasta curte? Multumesc.


Trebuie sa iesiti din indiviziune daca doriti sa folositi doar dvs. acea suprafata de teren.



Da, fara iesirea din indiviziune nu aveti dreptul strict legal vorbind.
Va puteti insa intelege si printr-o conventie scrisa sa faceti asa cum vreti daca o semneaza.
Ulterior veti putea sa va si judecati...cand veti avea posibilitati financiare...intrucat va trebui sa timbrati la valoare...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Da, fara iesirea din indiviziune nu aveti dreptul strict legal vorbind.
Va puteti insa intelege si printr-o conventie scrisa sa faceti asa cum vreti daca o semneaza.
Ulterior veti putea sa va si judecati...cand veti avea posibilitati financiare...intrucat va trebui sa timbrati la valoare...


Are dreptate domnul coleg.Puteti face, daca va intelegeti cu ceilalti coproprietari, un partaj voluntar de folosinta a curtii/terenului aflat in indiviziune.Acest lucru va ajuta si cand veti solicita iesirea din indiviziune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune-teren intravilan PAS22 PAS22 Buna ziua! Am o mare ruagaminte: ajutati-ma in rezolvarea urmatoarei probleme: Am cumparat 250mp cota indiviza dintr-un teren total de 350 mp(construit si ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune fortatÃ( curte comunÃ)!!!! Cristina  Oros Cristina Oros sPETÃ: CE SOLUIȚIE DÃ INSTANȚA DE JUDECATÃ ÎN CAZUL ÎN CARE SE SOLICITÃ IEȘIREA DIN INDIVIZIUNE FORȚATÃ, EX. CURTE ... (vezi toată discuția)
Iesirea din indiviziune leyla leyla buna ziua...va rog, as dori sa stiu catre cine sa ma adresez si ce acte imi sunt necesare pentru a scoate din indiviziune terenul(gradina)...mentionez ca sunt ... (vezi toată discuția)