Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... curte in indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

curte in indiviziune

Buna ziua. Doresc sa achizitionez o casa cu un teren aferent de 500mp dintr-un total de 700mp curte comuna aflati in indiviziune. Casa este ultima din cele trei care au curte comuna. Faptic cei doi vecini nu au ce cauta pe cei 500mp. Intrebarea este : vecinii au dreptul sa foloseasca in baza principiului de comun aceasta suprafata ? Pot sa inchid accesul la aceasta curte? Multumesc.
lajosd a scris:

Buna ziua. Doresc sa achizitionez o casa cu un teren aferent de 500mp dintr-un total de 700mp curte comuna aflati in indiviziune. Casa este ultima din cele trei care au curte comuna. Faptic cei doi vecini nu au ce cauta pe cei 500mp. Intrebarea este : vecinii au dreptul sa foloseasca in baza principiului de comun aceasta suprafata ? Pot sa inchid accesul la aceasta curte? Multumesc.

Trebuie sa iesiti din indiviziune daca doriti sa folositi doar dvs. acea suprafata de teren.

Da, fara iesirea din indiviziune nu aveti dreptul strict legal vorbind.
Va puteti insa intelege si printr-o conventie scrisa sa faceti asa cum vreti daca o semneaza.
Ulterior veti putea sa va si judecati...cand veti avea posibilitati financiare...intrucat va trebui sa timbrati la valoare...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Da, fara iesirea din indiviziune nu aveti dreptul strict legal vorbind.
Va puteti insa intelege si printr-o conventie scrisa sa faceti asa cum vreti daca o semneaza.
Ulterior veti putea sa va si judecati...cand veti avea posibilitati financiare...intrucat va trebui sa timbrati la valoare...

Are dreptate domnul coleg.Puteti face, daca va intelegeti cu ceilalti coproprietari, un partaj voluntar de folosinta a curtii/terenului aflat in indiviziune.Acest lucru va ajuta si cand veti solicita iesirea din indiviziune.