Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prelungire cim per determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prelungire cim per determinata

In codul Muncii scrie doar ca un cim incheiat pe perioada determinata nu se poate prelungi pe o perioada mai mare de 36 de luni, dar nu scrie nimic de perioada minima pe care se poate prelungi. Dupa parerea mea asta inseamna ca se poate prelungi si cu o luna, doua sau trei. Este legal daca este prelungit cu o luna sau doua? Va multumesc anticipat
Da este legal.
Anyshka a scris:

In codul Muncii scrie doar ca un cim incheiat pe perioada determinata nu se poate prelungi pe o perioada mai mare de 36 de luni, dar nu scrie nimic de perioada minima pe care se poate prelungi. Dupa parerea mea asta inseamna ca se poate prelungi si cu o luna, doua sau trei. Este legal daca este prelungit cu o luna sau doua? Va multumesc anticipat

Codul Muncii prevede ca durata maxima a unui c.i.m. incheiat pe durata determinata este de maxim 36 de luni si nu durata prelungirii .... din continutul art.82 C.mun. nu reiese care este durata minima pentru care se poate incheia sau prelungi un c.i.m. pe durata determinata , astfel incat un astfel de c.i.m. se poate incheia sau prelungi si pentru o singura zi , luna , an ..