avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prelungire cim per determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prelungire cim per determinata

In codul Muncii scrie doar ca un cim incheiat pe perioada determinata nu se poate prelungi pe o perioada mai mare de 36 de luni, dar nu scrie nimic de perioada minima pe care se poate prelungi. Dupa parerea mea asta inseamna ca se poate prelungi si cu o luna, doua sau trei. Este legal daca este prelungit cu o luna sau doua? Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:03, 4 Octombrie 2011
Da este legal.
Anyshka a scris:

In codul Muncii scrie doar ca un cim incheiat pe perioada determinata nu se poate prelungi pe o perioada mai mare de 36 de luni, dar nu scrie nimic de perioada minima pe care se poate prelungi. Dupa parerea mea asta inseamna ca se poate prelungi si cu o luna, doua sau trei. Este legal daca este prelungit cu o luna sau doua? Va multumesc anticipat



Codul Muncii prevede ca durata maxima a unui c.i.m. incheiat pe durata determinata este de maxim 36 de luni si nu durata prelungirii .... din continutul art.82 C.mun. nu reiese care este durata minima pentru care se poate incheia sau prelungi un c.i.m. pe durata determinata , astfel incat un astfel de c.i.m. se poate incheia sau prelungi si pentru o singura zi , luna , an ..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cim pe durata determinata aijin aijin Buna ziua. As dori sa stiu care sunt sanctiunile in cazul in care un contract pe durata determinata este prelungit de mai mult de 3 ori?( cate 3 luni) (vezi toată discuția)
Cim pe perioada determinata sau nedeterminata? Marius M Marius M Intr-o scoala de stat a fost angajat un contabil pe perioada determinata. Luna viitoare expira perioada de angajare. Consiliul de administratie al scolii ... (vezi toată discuția)
Pana cand se poate prelungi un contract de munca pe perioada determinata? micaelamicaela micaelamicaela Buna ziua, De cate ori se poate prelungi un contract de munca pe perioada detrminata si cu cate zile? Eu am fost angajata initial pe o perioada de 2 luni, ... (vezi toată discuția)