Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Schimbare de incadrare juridica
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Schimbare de incadrare juridica

Buna ziua ,apelez la sfaturile dumneavoastra pentru situatia expusa mai jos cu rugamintea de a-mi raspunde ce sanse sunt pentru a schimba incadrarea:

in anul 2003 fratele meu a fost arestat preventiv pt savarsirea prevazuta de art 174-175 lit i-176 lit d cod penal cu aplicarea art 37 lit a cod penal si art 211 alin.2 lit c cod penal cu aplicarea art 37 lit a cod penal cu aplicarea art 33 lit a cod penal .
In faza de cercetare ,el a fost audiat si a recunoscut fapta saravarsita,aratand ca in ziua comiterii faptei a consumat bauturi alcoolice si din cauza aceasta a ajuns fara sa realizeze la locul faptei .in fata unui bloc a vazut victima ca vorbea la telefon .S-a apropiat de ea ,ia aplicat o lovitura cu pumnul in zona inferioara a fetei ,aceasta s-a dezechilibrat cazand la pamint,moment in care el ia luat telefonul si a fugit si nu s-a mai uitat inapoi.victima avand bijuterii si alte bunuri care nu i-au fost luate de catre el ba mai mult nu isi explica de ce ia aplicat acea lovitura ca sa ii sustraga telefonul.
Mama victimei nu s-a constituit parte civila ,iar tatal a declarat ca fiica sa a fost gasita in scara blocului de catre 2 colege ,aceasta avand buza inferioara lovita si era lovita la cap sangerand.

Instanta a solicitat un raport IML sa precizeze daca leziunile cauzate vicitimei se puteau produce doar prin lovire de corpuri dure sau a fost posibila lovirea cu sau de corpuri dure .Raportul IML -leziunile care au produs moartea victimei au fost produse prin lovirea activa cu corp dur ,in legatura cu cauzalitatea directa si neconditionata cu moartea victimei.
La cererea fratelui meu i s-a luat un supliment de declaratie -in care acesta arata ca era consumator de droguri ,ca in momentul savarsirii faptei era in stare de sevraj pentru ca in acea zii nu consumase nimic de aceea a baut ,pentru a nu simtii efectele starii de sevraj .
Din actele si lucrarile de la dosar ,instanta a retinut :
ca fratele meu fiind sub influenta alcoolului s-a deplasat pe strada X.
Victima stabilise cu prietena ei sa se intalneasca la apartamentul prietenei ,unde stabilise cand ajunge la scara sa ii dea un beep.Prietena a primit beep s-a incaltat si a coborat in scara blocului unde a gasit-o pe victima lovita la buza inferioara si capul lovit de trepte toate acestea petrecandu-se in 5 min,
In cele 5 minute pina la venirea prietenei ,fratele meu i-a aplicat o lovitura la buza inferioara aceasta dezechilibradu-se si cazand cu capul de trepte .
Ea a fost transportata la spital murind dupa 1 saptamana.
Fratele meu lund telefonul si-a sunat concubina dupa care a vandut telefonul.
Instanta a considerat ca din tot materialul impune schimbarea incadrarii in talharie urmata de moartea vicitmei .
Din rechizitoriu fratele meu expune ca nu isi mai aminteste unde era si cu ce era imbracata victima nici daca avea bagaj asupra ei.a remarcat decat telefonul si a lovit-o decat o singura data.aceasta declaratie e sustinuta si de prietena victimei ca era doar lovita la buza si din cauza treptelor era si la cap.
In scara nu s-au observat urme de natura biologica ,iar pe strada aproape de scara era muncitori care lucrau la o conducta de apa si nu au observat nimic nici locatarii blocului nu au auzit nimic.deci instanta a admis ca lovirea la cap s-a produs datorita caderii victimei si a luat declaratia fratelui ca fiind adevarata .si la condamndat in baza art 211 alin 3 la 25 ani de inchisoare cu drept de apel .
Procurorul face apel si din talharie cu moartea victmei il condamna la omor deosebit de grav art 176 .......tot 25 de ani ......pe scurt ce se poate face pentru a i se schimba incadrarea sau sa i se mai reduca din pedeapsa ..ce ma sfatuiti sa astept codul penal nou sau sa fac schimbare de incadrare pe codul vechi?????
VA MULTUMESC

eskada, utilizator
Nu cred ca se mai poate face ceva.