Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... aplicabilitate cod civil nou prelungire contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

aplicabilitate cod civil nou prelungire contract

Buna seara!
In situatia in care la data intrarii in vigoare a noului cod civil aveam in derulare un contract de inchiriere care expira peste cateva zile si vreau sa-l prelungesc, la prelungire se aplica noul cod civil? Sau are aplicabilitate legea de la data incheierii contractului? Inclin catre a doua varianta.
Multumesc anticipat!
modificarea contractului se face cu respectarea tuturor conditiilor prevazute de legea in vigoare la data modificarii. Elementele care nu sunt supuse modificarii se vor supune dispozitiilor legii in vigoare la data cand a fost incheiat contractul!