Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Reparatie auto in Spania
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Reparatie auto in Spania

Masina a suferit o reparatie in Spania,factura pe care au emis-o are tva.In aceste conditii mai trebuie sa fac 390?Dar taxare inversa?
Nu se face taxare inversa. SE merge direct pe cheltuiala 611 cu toata suma facturata inclusiv tva. Nu se depune nici 390. Oricum 390 nu se depune pentru prestari de servicii, ci numai pentru livrari si achizitii de bunuri.
Multumesc pentru raspunsuri.As mai avea o intrebare,am primit(prin curierat ) un filtru de ulei din Anglia,factura are tva ,transoprt.In acest caz se face taxare inversa(dar factura are tva).Dar 390?
Daca factura contine TVA nu se mai face taxare inversa. Nu se declara nici in 390. Trebuie sa comunicati codul de TVA cu RO partenerilor din UE si astfel nu va vor mai factura cu TVA, Dvs. putand sa aplicati taxarea inversa si obligatia intocmirii 390 pentru achizitii intracomunitare de bunuri.

Multumesc mult Irina.Ar mai fi o intrbare:">
pe factura din Anglia am:filtu 40,42 lire:transport 25,5 lire,tva 11,54 lire.Cum inregistrez factura?
Ma gandeam 3024=4012 40,42 lire si 6024=transport +tva?
Conform OMEF 1752/2005 cu modificarile ulterioare , la pct 54, "costul de achizitie al bunurilor cuprinde pretul de cumparare, taxele de import si alte taxe (cu exceptia acelora pe care persoana juridica le poate recupera de la autoritatile fiscale), cheltuielile de transport, manipulare si alte cheltuieli care pot fi atribuibile direct achizitiei bunurilor respective" .

In concluzie, nota contabila este: 3024 = 401 77,46 lire (adica cu toata suma).

succes