Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... completare revisal : salariu incadrare sau realizat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

completare revisal : salariu incadrare sau realizat?

Buna ziua,
Revin cu rugamintea sa ma ajutati (am postat subiectul in alt topic dar nu mi s-a raspuns)
1.Pentru luna august avem :
Ex.Salariu incadrare = 1445 lei ;Salariu realizat (60%) =867 lei; spor toxicitate = 87 lei; Spor noapte 148 lei; spor suplimentar 20 lei(acestea difera luna de luna).Ce se trece la salariul brut ? Cel de incadrare 1445 lei , cel realizat la care se aduna sporurile: 867+87+148+20; sau decat ce realizat 867 lei ?Mentionez ca sporurile de noapte si suplimentare difera de la luna la luna , nu sunt in fiecare luna si nu sunt mentionate in CIM.
Procentul de salarizare se stabileste in functie de realizari(salarizare in acord), pe data de 15 ale lunii curente ptr luna expirata, in cazul nostru in 15.09.2011 ptr luna august. In acest caz care este termenul de transmitere la itm?
2. In cazul concedilor fara plata (5 zile pe luna), prin reducerea numarului de zile saptamanal de la cinci zile la 4 zile pana la redresarea situatiei economice; Se inregistraeaza in REVISAL ? Se fac acte aditionale ?
Va rog urgent cu un raspuns.
Multumesc anticipat.

Si eu as vrea ca cineva sa ne poata raspunde la un astfel de caz pentru ca si eu am cazuri de CO sau CFP si nu stiu ce sa trec.
In legatura cu concediile fara plata nu trebuie sa faceti decizie de suspendare, ci pe baza cererii angajatului, aprobata de conducerea societatii, puteti opera in revisal.In documente utile am atasat un raspuns dat de Inspectia muncii.Cititi-l si ...poate discutam.
CO nu se opereaza in REVISAL; iar suspendarea c.i.m. ca urmare a CFP se opereaza ...

HG nr.500/1011 prevede clar ca registrul se completeaza cu perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale.

Referitor la sporuri era de asteptat ca Inspectia Muncii sa adopte o astfel de pozitie ....
freeelis am inteles ca CO nu se trece in revisal deci de aici deduc ca nici salariul si sporurile nu sunt aceleasi ca intr-o luna lucrata complet.
Aici nu stie nimeni sa raspunda...adica cei de la ITM...ce sume trecem intr-o astfel de luna cu CO si CFP.
Salariu de incadrare ... intrucat , pentru CFP exista suspendarea operata in REVISAL.
a rog raspuns pe un caz concret:
1.salariatul lucreaza toata luna adica acre un venit brut de 1300
sal. tarifar-1000
spor vechime- 100
spor tura - 150
spor izolare-50
2.in luna salariatul lucreaza doar 10 zile restul fiind in CO.
Calculul salarial in acest caz este 455+45+68+23=591+12 zile de CO=1300
Ce sume se trec in revisal?
a1000+100+150+50=1300
sau
b 455+45+68+23=591