avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... completare revisal : salariu incadrare sau realizat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

completare revisal : salariu incadrare sau realizat?


Buna ziua,
Revin cu rugamintea sa ma ajutati (am postat subiectul in alt topic dar nu mi s-a raspuns)
1.Pentru luna august avem :
Ex.Salariu incadrare = 1445 lei ;Salariu realizat (60%) =867 lei; spor toxicitate = 87 lei; Spor noapte 148 lei; spor suplimentar 20 lei(acestea difera luna de luna).Ce se trece la salariul brut ? Cel de incadrare 1445 lei , cel realizat la care se aduna sporurile: 867+87+148+20; sau decat ce realizat 867 lei ?Mentionez ca sporurile de noapte si suplimentare difera de la luna la luna , nu sunt in fiecare luna si nu sunt mentionate in CIM.
Procentul de salarizare se stabileste in functie de realizari(salarizare in acord), pe data de 15 ale lunii curente ptr luna expirata, in cazul nostru in 15.09.2011 ptr luna august. In acest caz care este termenul de transmitere la itm?
2. In cazul concedilor fara plata (5 zile pe luna), prin reducerea numarului de zile saptamanal de la cinci zile la 4 zile pana la redresarea situatiei economice; Se inregistraeaza in REVISAL ? Se fac acte aditionale ?
Va rog urgent cu un raspuns.
Multumesc anticipat.

Cel mai recent răspuns: Silvia Dumitru , utilizator 10:42, 7 Octombrie 2011
Da, asa este ...
Multumesc freeelis.Daca cineva are o alta parere la ce am discutat noi aici ii rugam sa intervina.Pana atunci...o seara placuta si sa ne "revedem" pe forum cat mai curand.
@ freeelis raspunde-mi si mie te rog:
Caz.1.Personal direct productiv salarizati in acord(prezenta 100%): sal.incadrare 1256 , sal realizat 60% = 754, sp.fidelitate 10%= 75 lei. In revisal se trec: sal brut 754 + sp fi 75 ?
Caz.2.Personal indirect productiv + tesa , salarizati in functie de procentul de realizare pe societate in speta 75%, sal.incadrare 1440 , sal realizat 1080 lei, sp.fi, sp.ecran = 10%.In revisal se trec sal brut 1080+sp fi = 108 +sp.ecran = 108 .
E corect ?
................
Caz.3. Pontaj: 10 zile lucrate + 12 zile CO. Sal.incadrare 1256 lei. Procent realizare 60% = 754 lei. Pentru 10 zile lucrate 754/22*10 = 343 lei, sp.fi = 34 lei.
Pentru 12 zile CO- media veniturilor pe ultimile trei luni dar nu mai putin decat sal.incadrare + sporurile aferente, in speta (1256+sp.fi.126)/22*12 =754 lei .
In revisal eu trec la salariu brut = 343+1256=1599 si la spor fidelitate 34 +126 = 160.
Eu asa am judecat, e bine?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare sau corectie la revisal 508 ?? Michaela_D Michaela_D Buna ziua, Sal incadrare 1000 lei spor 10%(negociate in CIM) Plata in acord, respectiv 75% realizari deci salariu realizat 750 + sp 75 In revisal 506 am ... (vezi toată discuția)
Salariu nou angajat Goguvoinicu Goguvoinicu Buna ziua! Sa presupunem ca o persoana x se angajeaza la o societate si primeste un salariu de incadrare de 1500 lei. Mai beneficieaza de urmatoarele ... (vezi toată discuția)
Revisal-salariu realizat alexandra24 alexandra24 Buna ziua,daca salariul realizat difera intr-o luna(din cauza co medical sau odihna) fata de salariul de incadrare (cel din c.i.m)se modifica salariul brut din ... (vezi toată discuția)