Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... completare revisal : salariu incadrare sau realizat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

completare revisal : salariu incadrare sau realizat?

Buna ziua,
Revin cu rugamintea sa ma ajutati (am postat subiectul in alt topic dar nu mi s-a raspuns)
1.Pentru luna august avem :
Ex.Salariu incadrare = 1445 lei ;Salariu realizat (60%) =867 lei; spor toxicitate = 87 lei; Spor noapte 148 lei; spor suplimentar 20 lei(acestea difera luna de luna).Ce se trece la salariul brut ? Cel de incadrare 1445 lei , cel realizat la care se aduna sporurile: 867+87+148+20; sau decat ce realizat 867 lei ?Mentionez ca sporurile de noapte si suplimentare difera de la luna la luna , nu sunt in fiecare luna si nu sunt mentionate in CIM.
Procentul de salarizare se stabileste in functie de realizari(salarizare in acord), pe data de 15 ale lunii curente ptr luna expirata, in cazul nostru in 15.09.2011 ptr luna august. In acest caz care este termenul de transmitere la itm?
2. In cazul concedilor fara plata (5 zile pe luna), prin reducerea numarului de zile saptamanal de la cinci zile la 4 zile pana la redresarea situatiei economice; Se inregistraeaza in REVISAL ? Se fac acte aditionale ?
Va rog urgent cu un raspuns.
Multumesc anticipat.

Si ar mai fi ceva..Daca citim ultima propozitie din raspunsul dat de cei de la Inspectia Muncii, pe care l-am adaugat si eu in documente utile, inseamna ca noi completam in Revisal varianta b de la postarea mea anterioara.Gresesc?
raluca constantinescu a scris:

a rog raspuns pe un caz concret:
1.salariatul lucreaza toata luna adica acre un venit brut de 1300
sal. tarifar-1000
spor vechime- 100
spor tura - 150
spor izolare-50
2.in luna salariatul lucreaza doar 10 zile restul fiind in CO.
Calculul salarial in acest caz este 455+45+68+23=591+12 zile de CO=1300
Ce sume se trec in revisal?
a1000+100+150+50=1300
sau
b 455+45+68+23=591

Treceti pct.2 a ... indemnizatia de CO este un venit de natura salariala

Referitor la raspunsul dat de I.M. cred ca este eronat , intrucat sporurile nu se acorda in functie de salariul realizat , ci la salariul de incadrare sau cel realizat.

ok.Si daca ar fi fost 12 zile in CFP trec 2b?
Da, intrucat zilele de CFP nu constituie vechime in munca , iar salariul de incadrare ramane neschimbat ... el va lua banii numai pentru zilele lucrate ... CFP nu inseamna modificare de salariu.
ok freeelis.Daca am stabilit varianta corecta in fiecare caz in parte eu cred ca mai ramane de discutat ce se intampla cu orele suplimentare si cu cele de noapte care apar ocazional, precum si cu primele.Eu am inteles ca in afara de prime, celelalte 2 se trec in Revisal ori de cate ori apar.Corect?