avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren

Buna ziua!Am si eu o intrebare.socrii mei au cumparat un teren acum 25 de ani de la o persoana,acea persoana a cumparat terenul respectiv la randul ei de la alta persoan , terenul cumparat este de 1400 metri patrati,atunci cand a cumparat se facea titlu pe doar 250 metrii patrati, acum un an persoana care a vandut terenul prima data ne-a dat in judecata ,cu motivul ca ea a vandut doar 250 metri patrati,pe terenul cumparat erau anexe gospodarasti si o casa ,casa fiind situata pe partea de vest a terenului,intre timp casa a fost daramata de socrii mei si construita alta casa pe partea de est a terenului,judecatorul a dat sentinta definitiva in favoarea noastra. In urma cu 25 de ani soacra mea a mutat gardul si a mai incorporat in 200 metii patrati care apartineau primariei.Acum prima proprietara a pamantului a dat primaria in judecata pe fondul ca acum un an de zile primarul a emis 2 titluri de proprietate pe acelasi teren,terenul nostru,unul ei si unul pentru noi,acest titlu fiind de doar 1000 de metri si nu de 1400 metri cat cuprindea de fapt terenul cumparat de soacra mea.In momentul cand s-a dat hotararea judecatoreasca in care scrie ca noi suntem proprietarii de drept aii terenului de 1400 metrii,primarul a refuzat sa emita un nou titlu de proprietate pe cei 1400 de metri si sa il anuleze pe cel de 100 de metri.In momentul de fata primaria este data in judecata de prima proprietara a terenului care cere cei 1000 de metrii pe care are titlu.Primarul vrea sa ii dea terenul de 200 metri anexati de soacra mea nu tocmai legal si cei 400 de metri pe care noi nu avem titlu de proprietate si pe care ne-am mai judecat o data cu doamna.Puteti sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac acum si ce sa fac pe viitor pentru ca aceasta doamna sa ne lase in pace.Precizez ca procesul de acum un an nu a fost primul intentat de doamna ci a fost al treilea.Multumesc!Simonikadoll@yahoo.com

Alte discuții în legătură

Terenul de sub casa YRY COMPANY SRL YRY COMPANY SRL Buna ziua, Doresc consiliere in urmatoarea problema: parintii mei au decedat de foarte mult timp, dupa desul lor am vandut casa(pe acea vreme nu se vinea ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie să fac Aureliacostin Aureliacostin Am avut un proces de evacuare ...dar tin sa precizez ca procesul ă fost pt un teren de 250 de metri pătrați..dar eu nu locuiesc pe acel teren ...ru locuiesc ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune paolopaolo paolopaolo As dori sa stiu daca in cazul meu pot beneficia de uzucapiune: Tatal meu a construit in baza unei adeverinte de constructie o casa in anul 1985. Terenul ... (vezi toată discuția)