avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA taxare inversa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

taxare inversa

Am avut facturi de cazare si de bilete de avion pentru o tara din UE .
Este corect asa : nu trebuie sa le trec in 390 si in 300 le trec la achizitii scutite - rd 24 ?
Se intampla ceva daca intr-un decont de TVA dintr-o luna precedenta le-am trecut la taxare inversa ? Ele nu au influenta la TVA-ul de plata , dar credeti ca pot primi amenda pentru intocmirea incorecta a decontului ?
Sa incerc sa fac rectificare in decontul lui septembrie in care sa trec la randurile
7 si 19 suma gresita anterior cu semnul minus .
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 19:42, 6 Octombrie 2011
nu veti primi amenda, dar va sfatuiesc sa depuneti o cerere de corectie decont tva, nu exista rectificare in acest caz.
e corect rd. 24 in decont.
Multumesc inca o data pentru raspuns si indraznesc sa mai pun o intrebare .
Am facturat in septembrie catre un stat din UE un avans .Avansul se va inchide in octombrie
Se trece avansul in declaratia 390 din septembrie ?
sigur ca da, pana pe data de 25 oct.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regim tva - factura din ue pentru bilet de avion dobrea.katalina dobrea.katalina O SOCIETATE DIN ROMANIA, CU CAPITAL BELGIAN, PLATESTE FACTURA DE AVION, ORI DE CATE ORI SEFII DIN BELGIA VIN IN ROMANIA. SOCIETATEA DIN GRUP, DIN BELGIA NE ... (vezi toată discuția)
Factura externa gabriela.neacsu gabriela.neacsu Buna ziua, Va adresez o intrebare referitoare la o factura externa, furnizorul este din Germania. Este vorba despre o factura de cazare sau bilet de ... (vezi toată discuția)
Factura cazare austria consela consela Am doua facturi de cazare UE (Slovacia si Germania) : facturile sunt emise cu tva si platite cu suma care include tva. Intrebarea mea este: aceste ... (vezi toată discuția)