Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA taxare inversa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

taxare inversa

Am avut facturi de cazare si de bilete de avion pentru o tara din UE .
Este corect asa : nu trebuie sa le trec in 390 si in 300 le trec la achizitii scutite - rd 24 ?
Se intampla ceva daca intr-un decont de TVA dintr-o luna precedenta le-am trecut la taxare inversa ? Ele nu au influenta la TVA-ul de plata , dar credeti ca pot primi amenda pentru intocmirea incorecta a decontului ?
Sa incerc sa fac rectificare in decontul lui septembrie in care sa trec la randurile
7 si 19 suma gresita anterior cu semnul minus .
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
nu veti primi amenda, dar va sfatuiesc sa depuneti o cerere de corectie decont tva, nu exista rectificare in acest caz.
e corect rd. 24 in decont.
Multumesc inca o data pentru raspuns si indraznesc sa mai pun o intrebare .
Am facturat in septembrie catre un stat din UE un avans .Avansul se va inchide in octombrie
Se trece avansul in declaratia 390 din septembrie ?
sigur ca da, pana pe data de 25 oct.