Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura externa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura externa

Buna ziua,

Va adresez o intrebare referitoare la o factura externa, furnizorul este din Germania.
Este vorba despre o factura de cazare sau bilet de avion, factura ce cuprinde baza+tva.
In sistem o inregistrez cu valoarea totala,TVA -O si daca puteti sa imi spuneti daca se declara in 390 si in dec.TVA la ce randuri va apare.
Cu multumiri anticipate.
Buna ziua,
Factura de cazare o inregistrati la val. totala (adica cu tot cu TVA) pe ct. 625, in decont de TVA la rd. 24.1, iar in 390 VIES nu se declara. La fel si pt. bilet de avion.