Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA FACTURA CAZARE AUSTRIA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

FACTURA CAZARE AUSTRIA

Am doua facturi de cazare UE (Slovacia si Germania) :
facturile sunt emise cu tva si platite cu suma care include tva.

Intrebarea mea este:

aceste facturi le declar in declaratia 390?
in decontul de TVA la ce rand le declar?(cumva rd 24 si 24.1)

am verificat cele doua firme(hotel) care au emis facturile si au coduri valide de tva.
consela, utilizator
acest tip de servcii nu se inscriu in decl. 390.
in decontul de tva le treceti la rd. 24.
se trece suma totala din factura sau numai baza impozabila?

la rd 24.1 nu trec nimic
Va multumesc anticipat pt raspuns
Se trece suma totala. Treceti la randul 24.1 sumele respective.
numai la rd. 24, intrucat serviciile nu sunt scutite de tva.