Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... problema cu asigurare medicala
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

problema cu asigurare medicala

am fost internat in spital in NL si mia venit de plata 560 euro si compania de asigurari generali nu vrea sa mio plateasca de un an de zile si ce pot face imi vine intruna aceaiasi factura in fiecare luna acasa de 560 euro pe adresa din olanda
va multumesc
Care este motivatia asiguratorului pentru care nu va achita suma?
"am fost internat in spital" este o informatie prea vaga pentru a identifica situatia.Presupun ca refuzul asiguratorului este motivat de faptul ca ati fost internat pentru un tratament al unei afectiuni acutizate si nu din cauza accidentala,
Raspunsul il veti gasi in continutul conditiilor de asigurare din polita pe care ati semnat-o inainte de plecare. Nu orice interventie medicala se despagubeste.
mia fost rau si am stat cateva ore internat pe sectie necesita internarea la urgenta ptr gastro-enterologie ce era sa fac ?
La internarea urmare afectiunii, conform conditiilor scrise si in polita, trebuia sa apelati centrul de alertare indicat pentru tara respectiva (NL) si sa prezentati polita/talonul de asigurare pentru a se deconta cheltuielile.La sosirea in tara trebuia sa anuntati evenimentul, avizandu-l la asigurator, solicitand deschiderea dosarului de dauna, pe baza documentelor interventiei medicale de urgenta primite in NL.
Daca v-ati achitat de aceste indatoriri, puteti emite pretentii de despagubire, initial prin conciliere si apoi in instanta.