avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... problema cu asigurare medicala
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

problema cu asigurare medicala

am fost internat in spital in NL si mia venit de plata 560 euro si compania de asigurari generali nu vrea sa mio plateasca de un an de zile si ce pot face imi vine intruna aceaiasi factura in fiecare luna acasa de 560 euro pe adresa din olanda
va multumesc
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 09:11, 15 Octombrie 2011
Chiar daca a reprezentat o urgenta,nu are acoperire prin polita afectiunea preexistenta.Nu stiu cum a fost in cazul dv.
Ultima modificare: Joi, 13 Octombrie 2011
floare _de_ colt, utilizator
Toti locuitorii Olandei au obligatia de a se asigura medical in Olanda. Asteptati-va sa primiti avertisment/amenda pentru neincheierea asigurarii mediale.

Rezidentii temporari nu sunt considerati locuitori, detalii pe [ link extern ]

Lucratorii detasati sunt rezidenti temporari.
Ultima modificare: Vineri, 14 Octombrie 2011
tgeorgescu, utilizator
tgeorgescu a scris:

Toti locuitorii Olandei au obligatia de a se asigura medical in Olanda. Asteptati-va sa primiti avertisment/amenda pentru neincheierea asigurarii mediale.

Rezidentii temporari nu sunt considerati locuitori, detalii pe [ link extern ]

Lucratorii detasati sunt rezidenti temporari.

Cu ce ajuta aceasta informatie in acest caz, in care este implicat un turist rezident roman, asigurat printr-o polita medicala traveler pe timpul unui sejur in NL?

Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Octombrie 2011
nucu$, utilizator
nucu$ a scris:

Cu ce ajuta aceasta informatie in acest caz, in care este implicat un turist rezident roman, asigurat printr-o polita medicala traveler pe timpul unui sejur in NL?

De unde sa stiu eu ca era turist? Omul n-a spus asta in mod public.
Am observat ca nemultumirea a fost produsa de un asigurator din RO, (mentionat ) care nu putea sa emita o asigurare cu acoperire externa, decat pentru excursii (in lipsa altei indicatii speciale facuta de utilizator).Inclusiv refuzul mentionat, nu putea fi atribuit unui asigurator care actioneaza in NL, conform uzantei legale zonale, care difera de cea din RO.
Simplul fapt ca se mentioneaza o adresa, nu poate fi considerata rezidenta, cu toate implicatiile specificate.
Pana la noi indicii, sa presupunem varianta cea mai plauzibila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical Buna seara, Va rog sa mi spuneti cat concediu medical poate da medicul de familie intr o luna in urma iesirii din spital si daca este posibil ca un medic ... (vezi toată discuția)
H70.0 mastoidita acuta darasteanu darasteanu Buna ziua am si eu o intrebare daca se poate.Am fost internat la spital la sectia microchirurgie otologica cu diagnosticul mastoidita acuta urechia stanga, si ... (vezi toată discuția)
Servicii medicale in c.e. jalique jalique buna ziua, as dori sa stiu cum se pot deconta serviciile medicale primite in tarile UE, in conditiile in care am domiciliul aici, in Ro. am citit legislatia ... (vezi toată discuția)