Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... problema cu asigurare medicala
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

problema cu asigurare medicala

am fost internat in spital in NL si mia venit de plata 560 euro si compania de asigurari generali nu vrea sa mio plateasca de un an de zile si ce pot face imi vine intruna aceaiasi factura in fiecare luna acasa de 560 euro pe adresa din olanda
va multumesc
Chiar daca a reprezentat o urgenta,nu are acoperire prin polita afectiunea preexistenta.Nu stiu cum a fost in cazul dv.
floare _de_ colt, utilizator
Toti locuitorii Olandei au obligatia de a se asigura medical in Olanda. Asteptati-va sa primiti avertisment/amenda pentru neincheierea asigurarii mediale.

Rezidentii temporari nu sunt considerati locuitori, detalii pe [ link extern ]

Lucratorii detasati sunt rezidenti temporari.
tgeorgescu, utilizator
tgeorgescu a scris:

Toti locuitorii Olandei au obligatia de a se asigura medical in Olanda. Asteptati-va sa primiti avertisment/amenda pentru neincheierea asigurarii mediale.

Rezidentii temporari nu sunt considerati locuitori, detalii pe [ link extern ]

Lucratorii detasati sunt rezidenti temporari.

Cu ce ajuta aceasta informatie in acest caz, in care este implicat un turist rezident roman, asigurat printr-o polita medicala traveler pe timpul unui sejur in NL?

nucu$, utilizator
nucu$ a scris:

Cu ce ajuta aceasta informatie in acest caz, in care este implicat un turist rezident roman, asigurat printr-o polita medicala traveler pe timpul unui sejur in NL?

De unde sa stiu eu ca era turist? Omul n-a spus asta in mod public.
Am observat ca nemultumirea a fost produsa de un asigurator din RO, (mentionat ) care nu putea sa emita o asigurare cu acoperire externa, decat pentru excursii (in lipsa altei indicatii speciale facuta de utilizator).Inclusiv refuzul mentionat, nu putea fi atribuit unui asigurator care actioneaza in NL, conform uzantei legale zonale, care difera de cea din RO.
Simplul fapt ca se mentioneaza o adresa, nu poate fi considerata rezidenta, cu toate implicatiile specificate.
Pana la noi indicii, sa presupunem varianta cea mai plauzibila.