Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate

buna ziua
Sunt proprietar pe o suprafata de teren de 1688 mp rezultati din contractul de vanzare cumparare si1643 mp constatati in urma masuratorilor, diferenta este proprietate publica.Ce modaliitate legala as avea pentru a intra in proprietatea diferentei de teren, tinand cont ca aceasta este ocupata de o constructie?
Daca este proprietate publica, nici una. Daca, totusi, este proprietate privata (a localitatii, judetului, statului, dupa caz), exista variante (cumparare, uzucapiune, etc). Totusi, cand ati cumparat, nu era realizat cadastru? (de oblicei, in asemenea situatii, se inscrie in contractul de c-v suprafata de X mp conform acte si Y mp rezultati din masuratori).