avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Referat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Referat

Buna ziua, am un caz mai special. Unuii salariat i s-a cerut sa isi dea demisia, acesta din urma nu a facut demersurile. Angajatorul i-a facut referat in privinta asta, salariatul mai are un referat pentru care a fost sanctionat la vremea respectiva ce sanse are sa nu i se desfaca cim cu disciplinar????
:">
Cel mai recent răspuns: MIRELAIONICA , utilizator 09:44, 7 Octombrie 2011
Chiar ca este un caz special.. In primul rand, demisia este un act de vointa a salariatului, nimeni nu poate fi obligat sa-si dea demisia, si cu atat mai putin sa i se faca referat ca nu s-a conformat. Sunteti sigura ca nu este vorba de alte abateri?
MIRELAIONICA a scris:

Buna ziua, am un caz mai special. Unuii salariat i s-a cerut sa isi dea demisia, acesta din urma nu a facut demersurile. Angajatorul i-a facut referat in privinta asta, salariatul mai are un referat pentru care a fost sanctionat la vremea respectiva ce sanse are sa nu i se desfaca cim cu disciplinar????
:">




Chiar daca i se va desface c.i.m. disciplinar , are posibilitatea de a ataca in instanta decizia de concediere ... nu constituie abatere disciplinara faptul ca angajatul refuza sa-si dea demisia ,iar pe un astfel de motiv nu se poate desface disciplinar raportul de munca ...
Happyend , multumesc de raspuns. Sunt convinsa ca nu sunt alte abateri dar anagajatorul nu il mai vrea pe salariat mai ales ca nu si-a scris demisia si a avut curajul sa il infrunte.
freeelis a scris:

MIRELAIONICA a scris:

Buna ziua, am un caz mai special. Unuii salariat i s-a cerut sa isi dea demisia, acesta din urma nu a facut demersurile. Angajatorul i-a facut referat in privinta asta, salariatul mai are un referat pentru care a fost sanctionat la vremea respectiva ce sanse are sa nu i se desfaca cim cu disciplinar????
:">




Chiar daca i se va desface c.i.m. disciplinar , are posibilitatea de a ataca in instanta decizia de concediere ... nu constituie abatere disciplinara faptul ca angajatul refuza sa-si dea demisia ,iar pe un astfel de motiv nu se poate desface disciplinar raportul de munca ...


Multumesc Freelis.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concedierea unui angajat pentru refuzul de a se prezenta la locul de munca, posbil? AdrianaO AdrianaO Buna seara, Vreau sa concediez o angajata pentru ca aceasta refuza categoric sa se prezinte la locul de munca in zilele de 31 Decembrie 2012 si urmatoarea zi ... (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara in perioada preavizului andreea100 andreea100 Buna ziua, Am primit decizia de cercetare disciplinara in perioada preavizului, deci, dupa ce mi-am depus demisia de la actualul angajator. Avand in ... (vezi toată discuția)
Demisie sau concediere? andreea-ioana andreea-ioana Buna seara! Am si eu o problema ce tine de acest domeniu, si sper sa ma lamuresc. Speta e urmatoarea: Lucrez la o asociatie non-profit de ceva timp, iar ... (vezi toată discuția)