Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Referat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Referat

Buna ziua, am un caz mai special. Unuii salariat i s-a cerut sa isi dea demisia, acesta din urma nu a facut demersurile. Angajatorul i-a facut referat in privinta asta, salariatul mai are un referat pentru care a fost sanctionat la vremea respectiva ce sanse are sa nu i se desfaca cim cu disciplinar????
:">
Chiar ca este un caz special.. In primul rand, demisia este un act de vointa a salariatului, nimeni nu poate fi obligat sa-si dea demisia, si cu atat mai putin sa i se faca referat ca nu s-a conformat. Sunteti sigura ca nu este vorba de alte abateri?
MIRELAIONICA a scris:

Buna ziua, am un caz mai special. Unuii salariat i s-a cerut sa isi dea demisia, acesta din urma nu a facut demersurile. Angajatorul i-a facut referat in privinta asta, salariatul mai are un referat pentru care a fost sanctionat la vremea respectiva ce sanse are sa nu i se desfaca cim cu disciplinar????
:">

Chiar daca i se va desface c.i.m. disciplinar , are posibilitatea de a ataca in instanta decizia de concediere ... nu constituie abatere disciplinara faptul ca angajatul refuza sa-si dea demisia ,iar pe un astfel de motiv nu se poate desface disciplinar raportul de munca ...
Happyend , multumesc de raspuns. Sunt convinsa ca nu sunt alte abateri dar anagajatorul nu il mai vrea pe salariat mai ales ca nu si-a scris demisia si a avut curajul sa il infrunte.
freeelis a scris:

MIRELAIONICA a scris:

Buna ziua, am un caz mai special. Unuii salariat i s-a cerut sa isi dea demisia, acesta din urma nu a facut demersurile. Angajatorul i-a facut referat in privinta asta, salariatul mai are un referat pentru care a fost sanctionat la vremea respectiva ce sanse are sa nu i se desfaca cim cu disciplinar????
:">

Chiar daca i se va desface c.i.m. disciplinar , are posibilitatea de a ataca in instanta decizia de concediere ... nu constituie abatere disciplinara faptul ca angajatul refuza sa-si dea demisia ,iar pe un astfel de motiv nu se poate desface disciplinar raportul de munca ...

Multumesc Freelis.