Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescriere sulta apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescriere sulta apartament

In urma procesului de divort si apoi a unui proces de partaj , mi-a fost incredintat apartamentul, cu obligatia platii unei sulte catre fosta sotie. Desi a trecut un an si jumatate de la terminarea procesului, aceasta, spre surprinderea mea totusi, nu a mai luat legatura cu mine , nici macar atunci cand o mai suna pe fetita, odata la 4-5 luni, nu cere sa vorbeasca cu mine si nu cere sa ii dau banii. Mentionez ca ea este plecata din tara si nu cunosc adresa ei,nici macar un numar de telefon.Intrebarea mea este : dupa cat timp se prescrie obligativitatea de ai plati sulta dupa intrarea in vigoare a noului cod civil? Stiu ca era vorba de 3 ani, dar acum cu schimbarea CV nu mai stiu cat este si nici nu am inteles nimic din lege. Va multumesc.
banii se prescriu in trei ani
Tot 3 ani este termenul, cu conditia sa nu se intrerupa sau sa nu se suspende ( de ex. daca fosta sotie incepe executarea silita).
Termenul de prescriptie este de 3 ani insa asteptati-va la surprize cu putin timp inante de expirarea acestui termen.Ar fi indicat sa va pregatiti martori care sa cunoasca bine cazul si sa ateste faptul ca ati fost in imposibilitate de a o contacta pe fosta sotie pentru a-i achita sulta.
Din cate inteleg din relatare,fetita a ramas la dumneavoastra? si probabil fosta sotie achita?are obligatia de a achita pensie de intretinere.In caz ca nu plateste,acesta ar putea fi motivul ca se fereste sa ia legatura cu dumneavoastra.
ContSters145448, utilizator
xerex a scris:

Termenul de prescriptie este de 3 ani insa asteptati-va la surprize cu putin timp inante de expirarea acestui termen.Ar fi indicat sa va pregatiti martori care sa cunoasca bine cazul si sa ateste faptul ca ati fost in imposibilitate de a o contacta pe fosta sotie pentru a-i achita sulta.
Din cate inteleg din relatare,fetita a ramas la dumneavoastra? si probabil fosta sotie achita?are obligatia de a achita pensie de intretinere.In caz ca nu plateste,acesta ar putea fi motivul ca se fereste sa ia legatura cu dumneavoastra.

Nu, nu a mai platit pensia de intretinere de peste 3 ani, insa nu vad pentru ce imi trebuie martori daca ea nu vine sa ceara banii. Daca apeleaza la un executor judecatoresc fara sa vorbeasca cu mine si sa imi ceara banii, banuiesc ca acesta trebuie sa ma instiinteze, nu poate trece direct la executare silita. Iar eu am banii sa ii dau, dar nu am cui, nu mi ia cerut, nu mi-a dat nici un cont unde sa ii depun, nu este interesul meu sa o caut sa ii dau banii...
Poate sa va ceara si dobanda pentru suma ce i-o datorati pentru perioada de 3 ani, iar daca va pune in executare silita, veti plati si cheltuielile cu executorul judecatoresc, care nu sunt mici.
Ati fi putut foarte bine sa consemnati suma la CEC pe numele ei la sfarsitul partajului si astfel ati fi avut dovada in cazul unei executari silite.