Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale help urgent - cand se intalneste consiliul de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

help urgent - cand se intalneste consiliul de supraveghere

In legea 31/1990 se spune ca, consiliul de supraveghere se intruneste o data la 3 luni asta inseamna o data la 3 luni de la infiintarea companiei sau nu trebuie sa treaca mai mult de 3 luni de la data ultimei intalniri.
Intrebarea mi se pare un pic curioasa si o spun nu ca sa critic ci pentru ca atributiile si implicit obligatiile acestui consiliu sunt destul de importante. "Controlul permanent " ca una din atributiile principale nu cred ca se poate exercita intr-o sedinta o data la trei luni, acesta fiind un termen care se recomanda a nu fi depasit.
Dar ca raspuns mai exact la intrebare ar fi urmatorul: o data la trei luni, termenul curge de la numirea consiliului de supraveghere. Daca vorbim de o societate nou infiintata, numirea acestui consiliu se face prin actul constitutiv si atunci da, termenul curge de la infiintarea societatii.
ok dar ceea ce ma intereseaza daca sa zicem prima intalnire a avut loc la o luna de la infiintarea companiei urmatoarea trebuie sa aiba loc in maxim 3 luni de la aceasta
paulsimion a scris:

ok dar ceea ce ma intereseaza daca sa zicem prima intalnire a avut loc la o luna de la infiintarea companiei urmatoarea trebuie sa aiba loc in maxim 3 luni de la aceasta

DA.
multumesc asa am jis si eu