Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort pur si simplu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort pur si simplu

Va supun atentiei urmatoarea speta:

Fratele meu est casatorit de cca 30 ani.
Din casatorie au rezultat doi copii – la data actuala copiii fiind majori.
De cca 1 an a parasit domiciliul conjugal si traieste intr’o relatie de concubinaj.

A avut o tentativa de divort – proces pe rol, incheiata cu renuntarea la actiune din partea lui.

Vrea sa divorteze, pur si simplu ! Nu are nimic de imputat actualei sotii legale – numai ca, doreste despartirea recunoscuta legal (divort pronuntat) pentru a-si putea legaliza legatura actuala.

Precizari:
- actuala sotie nu este de acord cu desfacerea casatoriei (si, foarte probabil ca nu va fi niciodata) ;
- bunurile comune obtinute pe timpul casatoriei : apartament
- cu toate acestea, nu doreste partaj civil (nu are nici un fel de pretentii materiale)
- nu doreste o despartire « scandaloasa » (adica, un proces presarat cu certuri, martori mincinosi, etc…)

Ce poate face – cum poate actiona ?

Va multumesc pentru opiniile sau sfaturile postate !

Actualmente in Romania se divorteaza relativ usor .In acest caz in care sotia nu e deacord sunt deajuns doi martori care sa spuna adevarul adica faptul ca cei doi s-au separat in fapt si ca aceasta casatorie nu mai poate continua. Partajul nu e obligatoriu dar nici nu se poate opune .Fratele sa faca cerere de divort..... e simplu. Si mai simplu e sa consultati un avocat local.