Forum Discuţii juridice Executare silită investire hotarare arbitraj
Discuție deschisă în Executare silită

investire hotarare arbitraj

Pentru o hotarare arbitraj avand ca obiect pretentii in suma de aprox.180.000 lei pentru punere in executare ce se face? se mai legalizeaza sau se depune cerere investire formula executorie la tribunal?instanta este tribunalul nu? multumesc
Art. 367 ind.1 din Codul de procedura civila: „La cererea partii câstigatoare, hotarârea arbitrala se investeste cu formula executorie. Încheierea de investire se da de catre instanta judecatoreasca prevazuta de art.342, fara citarea partilor, în afara de cazul în care exista îndoieli cu privire la regularitatea hotarârii arbitrale, când se vor cita partile”.

Instanţa competentă să învestească o hotărâre arbitrală cu formulă executorie este instanţa de judecată în circumscripţia căreia a avut loc arbitrajul şi care, în lipsa convenţiei arbitrale, ar fi fost competentă să judece litigiul în fond, în primă instanţă.