Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Prelungire mandat presedinte asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Prelungire mandat presedinte asociatie

va rog sa ma ajutati cu un raspuns, daca se poate:
in cadrul unei asociatii de proprietari, presedintele, are contract de mandat pe un an. in contract scrie ca poate sa fie prelungit contractul de mandat dupa aceasta perioada, doar prin adunare generala. la sfarsitul mandatului, comitetul executiv al asociatiei, poate sa hotarasca prelungirea mandatului presedintelui printr-un act aditional, la contractul existent? in urma cu 7 luni la adunarea generala a asociatiei, s-a hotarat prelungirea mandatului presedintelui, pe inca un an, dar nu s-a facut niciun act aditional.
va multumesc

Orice modificare a unui contract, indiferent de natura lui, se poate face numai prin act aditional semnat de partile contractante.
Daca nu exista acest act aditional, mandatul a luat sfarsit prin expirarea perioadei pentru care a fost semnat initial.
....si Noul cod civil prevede in art.1321 modalitati de incetare a contractelor!
Intrebarea era daca Com. ex. poate prelungi - prin act aditional, contractul de mandat, in conditiile in care AG a prop. a hotarat acest lucru, dar in fapt nu s-a realizat.
Raspunsul este DA si cu asta - basta.
De obicei contractele de mandat se fac pe o perioada de doi ani de zile, insa la un moment dat tot trebuie prelungit... Se discuta in AG, se aproba si se intocmeste actul aditional care confera legalitatea prelungirii activitatii si tot asa - daca este cazul.
Succes!
(4) Hotarârile adunarii generale a asociatiei de proprietari sunt obligatorii si pentru proprietarii
din condominiu care nu au fost prezenti la adunarea generala, precum si pentru proprietarii care nu sunt membri ai asociatiei de proprietari.
Comitetul executiv trebuie sa duca la indeplinire cea s-a hotarat in A.G.
Legea 230/2007 cu privire la infiintarea si functionarea asociatiilor de proprietari .
calistita a scris:

in cadrul unei asociatii de proprietari, presedintele, are contract de mandat pe un an. in contract scrie ca poate sa fie prelungit contractul de mandat dupa aceasta perioada, doar prin adunare generala. la sfarsitul mandatului, comitetul executiv al asociatiei, poate sa hotarasca prelungirea mandatului presedintelui printr-un act aditional, la contractul existent? in urma cu 7 luni la adunarea generala a asociatiei, s-a hotarat prelungirea mandatului presedintelui, pe inca un an, dar nu s-a facut niciun act aditional.

Spuneti ca are contract de madat pe un an..., pai de unde-l are, cine l-a facut si de ce pe un an si nu pe o luna sau 10 ani!?
Legea 230/2007 nu limiteaza durata acestui contract. Dar ficare asociatie poate sa aiba prevazut in statut durata contractului de mandat a presedintelui, comitetului, comisiei de cenzori pentru o anumita perioada (un an, doi ani, sapte ani). Dar poate sa nu fie prevazut nici in statut durata mandatului si-atunci adunarea generala, cand alege comitetul si presedintele poate stabili si durata mandatului.
In acest sens cum stati, ce scrie in statutul dumneavoastra sau ce a hotarat adunarea generala cand a ales presedintele?
Spuneti totusi ca in urma cu 7 luni, adunarea generala a hotarat "prelungirea mandatului" cu un an, adica au reales in functia de presedinte aceeasi persoana, nu?
Acum aveti un presedinte ales sau reales (de acum 7 luni). Si-acum spuneti ca "nu s-a facut niciun act aditional". Cumparati de la libraria cea mai apropiata doua coli de hartie A4 si intocmiti contractul de mandat sau actul aditional (cum vreti dumneavoastra). Dati-i un numar de inregistrare, puneti un exemplar intr-un dosar (dosarul de personal unde mai aveti si alte contracte civile, contracte de munca...), iar un exemplar sa-l ia presedintele acasa.
Acestea se semneaza de presedinte, pe de o parte si de un membru al comitetului (eventual vicepresedintele desemnat de presedinte) sau de mai multi membri ai comitetului.
Inainte de a expira mandatul, presedintele sa convoace adunarea generala si cu aceasta ocazie sa supuna aprobarii ca mandatul viitorului presedinte (acelasi sau altul) sa fie de 2-3 ani ca sa nu va jucati de-a alegerile an de an.
Daca adunarea generala hotaraste ca durata mandatului sa fie de 2 ani, pai si contractul de mandat sa fie intocmit tot pe 2 ani.