Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu proprietate

Am cumpărat un teren în anul 2006, pe baza unui titlu de proprietate emis în 2005, schiţă cadastrală, plan de amplasament, memoriu tehnic, intabulare în cartea funciară.
în anul 2009 un vecin a venit şi mi-a prezentat un titlu de proprietate emis în 1995 din care rezultă că pe o suprafaţă de teren se suprapun titlurile.
După ce am îngrădit terenul, am fost acuzat de tulburare de posesie de către vecin, nu s-a început urmărirea penală, dar am fost acţionat în instanţă civil.
emitentul titlului recunoaşte că a omis să anuleze titlul vecinului şi că nu ar avea dreptul la respectivul teren, nu mai poate să anuleze acum titlul pentru că a trecut termenul. Ce pot eu să fac pentru lămurirea situaţiei?
~ Conținut șters la cerere ~
Eu sunt cumpărător nu sunt cel care poate revendica, terenul care se suprapune în titlurile de proprietate îl deţin în continuare.