Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Traficul de mare tonaj imi afecteaza locuinta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Traficul de mare tonaj imi afecteaza locuinta

Buna seara, locuiesc intr-o zona in care reabilitarea D.E se tot amana de aproximativ trei ani . Datorita traficului de mare tonaj si deteriorarii asfaltului am ajuns in situatia sa simt trepidatiile in casa si peretii locuintei sa se fisureze pe alocuri . M-am adresat anumitor institutii ale statului si raspunsul pe care l-am primit a fost "asteptati". Tot astept de ceva timp si nicio imbunatatire a situatie.
In situatai de fata ma pot adresa unei institutii anume sau ma poate ajuta cineva cu ceva mai concret ? Va multumesc anticipat.

Incercati sa adunati mai multe semnaturi din vecinatatea dumneavoastra asta ca o petitie, catre autoritati, in care sa cuprindeti doleantele dumneavoastra si al acelui tronson de locatari care sunt solidari cu dumneavoastra. Dupa expirarea termenului de 45 de zile de raspuns, impreuna cu raspunsul scriptic, daca este negativ, va adresati autoritatilor judecatoresti impreuna cu un avocat. Avocatul va demara demersurile necesare, in care veti solicita despagubiri, materiale s-au dupa caz, inclusiv cheltuielile judiciare.

Inaite de toate astea va readresati institutiiei unde ai depus petitia, cu o revenire asupra problemelor dvs., un memoriu domnului primar. Mai puteti cere cu raspuns in scris autoritatilor publice sa va comunice daca se vor demara lucrarile respective, cand s-au in ce stadiu se afla acel proiect, in baza Legi nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public, consolidata 2009. Adresati-va si celor de la Brigada Rutiera daca sunteti din Bucuresti s-au Politiei Rutiere din provincie, care pot constata daca s-e fac abateri privind conducerea autovehiculelor care depasesc un anumit tonaj pe aceea artera a drumului. Impreuna cu institutiile abilitate pot propune ocolirea acelor artere, prin locuri special amenajate traficului greu in comun.

Succes
Multumesc frumos pentru raspunsul d.voastra.
Este vorba de un drum european, prima petitie am adresa-o acum trei ani , mi s-a raspuns sa astept, acum 30 de zile am scris din nou, raspunsul verbal a fost acelasi sa astept, dar nu pot astepta la nesfarsit . Acum astept raspunsul oficial, scris, apoi o sa incerc sa urmez pasii propusi de d.voastra.
Mereu este "scuza" nu sunt banii, dar nici eu nu -mi permit sa renovez locuinta la intervale scurte de timp.
Primaria nu are competenta pe tronsonul respectiv,, este o localitate componenta a unui oras de categoria II .
Ocolirea de care vorbiti este imposibila, este vorba de drumul european Craiova - Tg-jiu. va Multumesc frumos, o sa urmez pasii descrisi mai sus .