Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 CAEN tiparire tipizate (facturi, chitantiere, etc.)
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

CAEN tiparire tipizate (facturi, chitantiere, etc.)

Buna ziua,

Am cautat pe internet un raspuns la urmatoarea intrebare, dar nu am gasit nimic clar:

Trebuie autorizatii speciale pentru a putea produce (tiparii) tipizate? (facturiere, chitantiere, monetare, etc).
La ce cod CAEN se incadreaza aceasta activitate ?

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Codul CAEN pretabil ar fi: 5819 - Alte activitati de editare

Nu ar fi pretabil codul Caen 1812 - Alte activitati de tiparire n.c.a. ? Tinand cont ca firma tipareste totusi acele tipizate + ca are si productie publicitara (brosuri, fluturasi, flyere, carti vizita, etc).

Multumesc.
In explicatia codului 5819 din CAEN 2- REVIZUIT-Note si explicatii apar urmatoarele categorii de activitati: esditarea de: - cataloage, gravuri, carti postale, felicitari, formulare, afise, reproduceri ale operelor de arta, materiale publicitare, alte tiparituri, edituri on-line de informatii statistice sau alte informatii.
Nu este nicio problema insa, puteti sa le autorizati pe ambele ca nu sunt costuri suplimentare.
Deci sa inteleg ca tiparire = editare? Conform celor spuse de dumneavoastra mai sus, asta inteleg.
1. Daca firma vrea sa tipareasca tipizate (facturi, chitantiere, etc), sau orice material promotional (brosuri, pliante, flyere), se poate merge pe codul caen 5819 - "alte activitati de editare" sau pe "1812 - "alte activitati de tiparire" ?
Imi cer scuze, dar vreau sa fiu inteles si sa inteleg ceea ce trebuie.

2. Alte autorizatii mai sunt nevoie de la autoritatile competente pentru a putea desfasura aceasta activitate ?

Multumesc frumos pentru raspunsuri.