avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 CAEN tiparire tipizate (facturi, chitantiere, etc.)
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

CAEN tiparire tipizate (facturi, chitantiere, etc.)

Buna ziua,

Am cautat pe internet un raspuns la urmatoarea intrebare, dar nu am gasit nimic clar:

Trebuie autorizatii speciale pentru a putea produce (tiparii) tipizate? (facturiere, chitantiere, monetare, etc).
La ce cod CAEN se incadreaza aceasta activitate ?

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: florin89 , utilizator 16:54, 9 Octombrie 2011
Codul CAEN pretabil ar fi: 5819 - Alte activitati de editare

Nu ar fi pretabil codul Caen 1812 - Alte activitati de tiparire n.c.a. ? Tinand cont ca firma tipareste totusi acele tipizate + ca are si productie publicitara (brosuri, fluturasi, flyere, carti vizita, etc).

Multumesc.
In explicatia codului 5819 din CAEN 2- REVIZUIT-Note si explicatii apar urmatoarele categorii de activitati: esditarea de: - cataloage, gravuri, carti postale, felicitari, formulare, afise, reproduceri ale operelor de arta, materiale publicitare, alte tiparituri, edituri on-line de informatii statistice sau alte informatii.
Nu este nicio problema insa, puteti sa le autorizati pe ambele ca nu sunt costuri suplimentare.
Deci sa inteleg ca tiparire = editare? Conform celor spuse de dumneavoastra mai sus, asta inteleg.
1. Daca firma vrea sa tipareasca tipizate (facturi, chitantiere, etc), sau orice material promotional (brosuri, pliante, flyere), se poate merge pe codul caen 5819 - "alte activitati de editare" sau pe "1812 - "alte activitati de tiparire" ?
Imi cer scuze, dar vreau sa fiu inteles si sa inteleg ceea ce trebuie.

2. Alte autorizatii mai sunt nevoie de la autoritatile competente pentru a putea desfasura aceasta activitate ?

Multumesc frumos pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen 7022 mvd1314 mvd1314 Buna ziua, am o S.C. cu CAEN principal 7022 si secundar 5811 pot sa editez reviste si brosuri de publicitate??? Multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Este necesar caen de tiparire? ionelbaciu87 ionelbaciu87 Buna ziua avocatnet.ro, Ma gandesc sa incep o afacere cu felicitari/invitatii/calendare/etichete de sticle/etc.. personalizate pe care sa le fac la ... (vezi toată discuția)
Cod caen scriere articole in limba engleza Alexandru342 Alexandru342 Buna ziua. As vrea sa deschid un SRL-D, avand ca obiect de activitate scrierea de articole in limba engleza, pentru siteuri din strainatate, activitatea fiind ... (vezi toată discuția)