Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Acte necesare infiintare ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Acte necesare infiintare ONG

Buna ziua!

Am o nelamurire vis-a-vis de infiintarea unui ONG. Am obtinut dovada de disponibilitate a denumirii de la Ministerul Justitiei, dispun de sediu, act constitutiv, statut. E necesar un aviz din partea Ministerului de resort?
Cererea de înscriere a asociaţiei în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor aflat la grefa judecătoriei în a cărei circumscripţie teritorială urmează să-şi aibă sediu va fi însoţită de următoarele documente:
a) actul constitutiv;
b) statutul asociaţiei;
c) actele doveditoare ale sediului şi patrimoniului iniţial;
d) dovada disponibilităţii denumirii eliberată de Ministerul Justiţiei sau, după caz, refuzul motivat al eliberării acesteia.
Va multumesc frumos.
raduburcea a scris:

Va multumesc frumos.
Ase citi O.G.Nr.26/2000,aprobata cu modificari si completari prin Legea nr.246/2005 .
In legatura cu sediul unei asociatii ( ce trebuie sa contina dosarul complet pentru judecatorie), este suficient doar contractul de comodat (trebuie in plus si declaratia proprietarului la notar?) sau trebuie si acceptul asociatiei de proprietari respectiv acceptul vecinilor de palier?
Va multumesc!
Razvanis, utilizator
Este suficient contractul de comodat.