Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general creante bugetare esalonate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

creante bugetare esalonate

Am solicitate esalonarea obligatiilor fiscale restante si am primit aprobarea . Ce influenta are asupra accesoriilor OG nr. 29 / 2011 ? Multumesc.
"...singurul avantaj important este faptul că beneficiarii vor scăpa de executare silită pe parcursul reeşalonării.
Condiţiile financiare sunt foarte dure, dobânda de întârziere fiind practic aceeaşi ca şi în cazul neplăţii fără eşalonare (0,04% / zi) întrucât e greu de crezut că o bancă va oferi garanţii cuiva aflat în asemenea dificultate astfel încât acesta să poată beneficia de o dobândă de doar 0,03% / zi. Iar penalităţile sunt de 10% din sumă, faţă de 15% în condiţii normale, dar aplicabile şi la eventualele dobânzi şi penalităţi reeşalonate. În cele din urmă, din punct de vedere financiar nu e niciun câştig"

[ link extern ]

jeorj, utilizator