avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general creante bugetare esalonate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

creante bugetare esalonate

Am solicitate esalonarea obligatiilor fiscale restante si am primit aprobarea . Ce influenta are asupra accesoriilor OG nr. 29 / 2011 ? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: jeorj , utilizator 06:53, 10 Octombrie 2011
"...singurul avantaj important este faptul că beneficiarii vor scăpa de executare silită pe parcursul reeşalonării.
...
Condiţiile financiare sunt foarte dure, dobânda de întârziere fiind practic aceeaşi ca şi în cazul neplăţii fără eşalonare (0,04% / zi) întrucât e greu de crezut că o bancă va oferi garanţii cuiva aflat în asemenea dificultate astfel încât acesta să poată beneficia de o dobândă de doar 0,03% / zi. Iar penalităţile sunt de 10% din sumă, faţă de 15% în condiţii normale, dar aplicabile şi la eventualele dobânzi şi penalităţi reeşalonate. În cele din urmă, din punct de vedere financiar nu e niciun câştig"


[ link extern ]



Ultima modificare: Luni, 10 Octombrie 2011
jeorj, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reesalonarea datoriilor - calcul dobanda PAULA STOICA PAULA STOICA azi am incercat sa depun dosarul pt. reesalonarea datoriilor la stat. toate au mers \"ca pe roate \", pana in momentul cand mi se spune ca oricum nu voi scapa ... (vezi toată discuția)
Esalonare la plata stefaniamunteanu stefaniamunteanu In urma unui control fiscal ]ncheiat in 2012, la o societatae s-a stabilit o anumita suma de plata, suma formata din TVA, impozit pe dividente, majorari de ... (vezi toată discuția)
Imposibilitate plata rata banca boby_bt boby_bt Sunt in imposibilitate de a-mi achita ratele la banca. Banca nu-mi aproba reesalonare. Ce ar trebui sa fac? Multumesc (vezi toată discuția)