Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imposibilitate plata rata banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imposibilitate plata rata banca

Sunt in imposibilitate de a-mi achita ratele la banca. Banca nu-mi aproba reesalonare. Ce ar trebui sa fac? Multumesc
boby_bt, utilizator
pai daca nu va aproba o reesalonare sau nu puteti sa luati credit de la alta banca, poate mai avantajos, pt refinantare... nu prea aveti ce face, decat sa platiti cat puteti din rata.
de platit nu s-a pus problema sa nu platesc! de fapt intentia mea a fost sa platesc ratele, dar firma la care am lucrat a intrat in faliment, iar job-ul de acu imi aduce un venit de 4 ori mai mic! voi plati cat voi putea...dar banca va calcula penalitati.... ma va da in judecata....! este posibil, daca dovedesc buna credinta, ca judecatorul sa-mi stearga toate penalitatile?
In uzantele bancare nu se procedeaza la o refinantare a unui credit restant. Se poate pune problema unei reesalonari a creditului, cu conditia ca, imprumutatul sa faca dovada bunei credinte si sa prezinte documente justificative din care sa rezulte imposibilitatea financiara de a sustine rata lunara a creditului in cuantumul inscris in graficul de rambursare, anexa la contractul de credit. Cu noile reglementari cuprinse in OUG 50/2010, aceeasi banca poate refinanta un credit al unui client existent, in conditii de cost mai avantajoase, cu conditia ca, imprumutatul sa nu fi inregistrat un serviciu al datoriei la plata ratelor si a dobanzilor mai mare de 45 de zile.
Asadar, succes, in demersurile ce urmeaza a le intreprinde...=D>