Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... contract de credit fara garantii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

contract de credit fara garantii

buna seara, am contractat in 2008 un credit de nevoi personale fara garantie. La data respectiva am avut un venit destul de marisor. Din 2010 venitul s-a redus la un sfert. Nu mai reusesc sa achit rata pe care o am (rata lunara depaseste venitul lunar obtinut). Ce se poate face?? Multumesc
O reesalonare de plata in primul rand ( si la o alta banca daca va este mai ieftin ), si acuma depinde in ce moneda ati contractat imprumutul sa-l convertiti de ex. din lei in euro.
Calculati ambele situatii sa vedeti cum iesiti in avantaj.

Cu stima.
Buna seara,
creditul este in euro...reesalonare nu poate banca sa-mi acorde....alta banca nu-mi accepta salariul prea mic avand in vedere suma pe care o mai am de rambursat.
daca alta banca nu va accepta refinantarea, e mai complicat, o refinantarea din euro in lei e mai avantajoasa, si cu o dobanda fixa, singura varianta ar fi ca in functie de actuala situatie (financiara) documentata, sa renegociati cu banca refinantarea in noile conditii si, ... in lei. ferit astfel de "fluctuatia" valutara, de regula bancile sunt interesate sa-si recupereze "banii" si deci, o sansa sa va acorde alte conditii, succes.