Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de evacuare sc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de evacuare sc

detin 20%din firma cu sotia care detine 80% firma desfasoara activitatea in spatiul proprietate comuna cu sotia intrebarea este daca pot notifica firma sa paraseasca spatiul pt un motiv sau altul bineinteles odata cu notificarea incetarii contractului de comodat existent
pai daca spatiul este detinut in devalmasie(priprietatea comuna a sotiilor), sotia are dreptul la 1/2 din spatiu, cota ideala de drept nu este individualizata in concret, care parte anume din spatiu poate sa o paraseasca si cat anume inseamna 1/2 din spatiu?, sotia dvs poate restrange activitatea de desfasurare a societatii in partea sa de proprietate, pe care ma intreb o veti putea indiidualiza in concret?
Din punctul meu de vedere nu veti putea obtine evacuarea, avand in vedere si actiuniile majoritare a sotiei, cat si bunul inchiriat societatii aflat in devalmasie cu aceasta.

Este doar o parare,

Succes,
Daca contractul de comodat incheiat cu societatea este reziliat, atunci puteti solicita evacuarea societatii care nu mai are nici un contract in baza caruia sa isi desfasoare activitatea in spatiul respectiv.
care ar fi procedura de reziliere a contractului de comodat in acest caz?
mersi
Trebuie sa adresati o notificare societatii respectiv prin care sa-i comunicati faptul ca incepand o anumita data, respectivul contract este reziliat, cu invocarea motivului pentru care doriti rezilierea contractului.
va multumesc pt lamuriri