Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drept tutela dupa moartea mamei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drept tutela dupa moartea mamei

buna ziua,as dori sa intreb daca dupa moartea mamei o fetita de 10 ani ramane in grija unui unchi acesta din urma are drept sa ceara in instanta tutela nepoatei si daca ceilalti frati ai mamei decedate trebuie sa-si exprime in fata instantei acceptul de a ramane in tutela acestuia.
Poate cere in instanta tutela minorului. Instanta va cere o ancheta sociala la domiciliul unchiului
da,sa facut deja si sa si stabilit termen in instanta luna viitoare ,vreau doar sa stiu daca unul din cei 5 frati ai mamei decedate nu e de acord sa o cresca unchiul ce a cerut tultela ce se poate intampla? care e procedura de fapt? e luata in considerare si parerea fratilor mamei? sau nu?

Art. 115. - În cazul în care au fost desemnate mai multe persoane ca tutore, fără vreo preferință, ori există mai multe rude, afini sau prieteni ai familiei minorului în stare să îndeplinească sarcinile tutelei și care își exprimă dorința de a fi tutore, instanța de tutelă va hotărî ținând seama de condițiile lor materiale, precum și de garanțiile morale necesare dezvoltării armonioase a minorului. Măsuri provizorii

Art. 116. -
(1) Cel chemat la tutelă în conformitate cu dispozițiile art. 114 nu poate fi înlăturat de către instanță fără acordul său decât dacă se află în vreunul dintre cazurile prevăzute la art. 113 sau dacă prin numirea sa interesele minorului ar fi periclitate
(2) În cazul în care cel chemat la tutelă este numai temporar împiedicat în exercitarea atribuțiilor ce i-au fost conferite, instanța de tutelă, după încetarea împiedicării, îl numește tutore la cererea sa, dar nu mai târziu de 6 luni de la deschiderea tutelei. Până atunci, instanța desemnează un tutore provizoriu
(3) După trecerea celor 6 luni, dacă persoana desemnată nu a cerut numirea sa ca tutore, cel numit provizoriu tutore rămâne să îndeplinească în continuare sarcinile tutelei până la numirea unui tutore în condițiile art. 118. Garanții

Art. 117. - La numirea sau, după caz, în timpul tutelei, instanța de tutelă poate hotărî, din oficiu sau la cererea consiliului de familie, ca tutorele să dea garanții reale sau personale, dacă interesele minorului cer o astfel de măsură. În acest caz, ea stabilește potrivit cu împrejurările felul și întinderea garanțiilor. Numirea tutorelui de către instanța de tutelă

Art. 118. - În lipsa unui tutore desemnat, instanța de tutelă numește cu prioritate ca tutore, dacă nu se opun motive întemeiate, o rudă sau un afin ori un prieten al familiei minorului, în stare să îndeplinească această sarcină, ținând seama, după caz, de relațiile personale, de apropierea domiciliilor, de condițiile materiale și de garanțiile morale pe care le prezintă cel chemat la tutelă. Procedura de numire

Art. 119. -
(1) Numirea tutorelui se face, cu acordul acestuia, de către instanța de tutelă în camera de consiliu, prin încheiere definitivă. Atunci când desemnarea tutorelui s-a făcut prin contract de mandat, cel desemnat tutore nu poate refuza numirea decât pentru motivele prevăzute la art. 120 alin. (2)
(2) Ascultarea minorului care a împlinit vârsta de 10 ani este obligatorie
(3) În lipsa unui tutore desemnat, dacă instanța de tutelă a constituit consiliul de familie, numirea tutorelui se face, potrivit alin. (1), cu consultarea consiliului de familie
(4) Încheierea de numire se comunică în scris tutorelui și se afișează la sediul instanței de tutelă și la primăria de la domiciliul minorului
(5) Drepturile și îndatoririle tutorelui încep de la data comunicării încheierii de numire
(6) Între timp, instanța de tutelă poate lua măsuri provizorii cerute de interesele minorului, putând chiar să numească un curator special.
multumesc,ideea era doar ca unul din frati nu doreste ca minorul sa ramana la cel ce a inaintat actele de tutela,acesta neputand garanta nici material si nici moral pentru acest minor,Nu au conditii de trai adecvate,doar o camera de 16m patr.,nu au baie,au inca un copil minor si nici unul dintre parinti nu au un loc de munca.Mentiopnez ca la ancheta sociala facuta la domiciliu acestora a reiesit oarecum ca ar exista conditii de trai bune.