Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale credit cu garantie imobiliara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

credit cu garantie imobiliara

pe scurt......
am infintat o s.c. in 07.2008 activitate transport
acum vreau sa fac un credit pe societate la o banca oricare , care-mi da posibilitatea sa girez cu un apartament
stie cineva daca pot face lucrul asta fara ca sa mi se mai ceara balante bilanturi si toate cele?
apartamentul este cumparat de mine pe numele bunicii mele care are varsta de 71 de ani si nu stiu daca mai are drept legal sa faca credit
suma de care am nevoie este de 30.000 de euro
multumesc anticipat pentru raspunsuri si poate si pentru idei
este bine sa mergeti la o banca si sa expuneti problema. va vor da toate detaliile si conditiile de creditare.
puteti sa verificati si conditiile de creditatre de la banci pe site-urile lor.
o lista cu bancile din romania gasiti aici:
[ link extern ]
succes!
cipry_trans a scris:

pe scurt......
apartamentul este cumparat de mine pe numele bunicii mele

Asta, juridic se "traduce" asa:
Bunica este proprietarului unui apartament.
Dvs. nu sunteti proprietarul acestui apartament, prin urmare nu puteti face acte de dispozitie asupra lui.

Mai pe romaneste, a garanta cu acest ap. inseamna a garanta cu ... pielea ursului din padure. Credeti ca vreo institutie de credtit ar accepta?
ma refeream la faptul ca apartamentul fiind al meu bunica este disponibila sa faca orice pentru a-mi facilita imprumutul.....ceream pareri de ce si cum ar fi bine sa fac.....oricum multumesc(pielea ursului din padure imi apartine )....ceream doar sfaturi !
Fiind o societate noua, in conditiile actuale nicio banca nu are sa va acorde un credit. Totusi suma nu este chiar asa de mare poate reusiti o linie de credit.
Cu privire la garantia cu apartamentul aceasta se discuta dupa ce banca analizeaza bonitatea firmei iar in cazul dumneavoastra este prematur de discutat datorita perioadei foarte scurte de la infiintare si pana in prezent.
Fiind vorba de un credit pentru o firma abia infiintata nu cred sa gasiti vreo bancadornica sa riste.Se cer bilanturile pe ultimii 2 ani si cel de pe primul semestru 2008. A se vedea: [ link extern ]
Incercati, eventual la o societate de credite.Sau, o alta solutie, incercati sa obtineti un credit pe persoana fizica cu garantie ipotecara si apoi, daca banii va sunt necesari pentru activitatea firmei, imprumutati firma.