Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de deces - constatator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de deces - constatator

Buna ziua,
Am o situatie cam aiurea...
Un cunoscut a decedat in Ungaria (in spital), si a facut testament scris (fara notar) ca doreste sa imi lase mie tot ce are. De aici incep problemele...
Un act constatator de deces sau chiar certificatul de deces a fost eliberat catre un unchi al lui, care nu vrea sa dea documentul.
Tin sa mentionez ca nu sunt ruda cu decedatul, iar in testament specifica/insista sa vina totul catre mine...si ca nu doreste sa lase familiei nimic. Familia inseamna: mama, tata si frate, care nici macar nu au habar ca el a murit.
Inca un aspect, au fost facute 2 testamente in scris identice. Pe unu (pe care il am eu ) este doar semnatura decedatului, iar pe al 2lea (nu il am inca) este semnatura decedatului si a inca 2 martori (medicului si inca o persoana)
Vin cu intrebarile acum...daca ma poate indruma cineva:

1. Spitalul in care a decedat, in speta doctorul decedatului, puteapoate sa elibereze certificat de deces?
2. Cum pot sa fac rost de certificatul de deces/constatator de deces? fara sa mai am treaba cu unchiul acestuia, care se pare ca este un betiv...si nu te intelegi cu el sub nici o forma.
3. Daca fac rost de certificat, pot executa testamentul fara sa informez rudele? Intreb asta petru ca in testament a scris ca nu doreste sub nici o forma sa se afle de decesul lui.
4. Daca sunt obligat sa informez rudele, este suficient sa informez o singura ruda? de exemplu mama acestuia? sau sunt obligat sa informez toate rudele de gradul I
5. Ambele testamente au aceeasi valoare?

Va multumesc pt atentie.
AndreiCristian, utilizator
Multumesc pentru raspunsuri.

In cazul de fata...care credeti ca este cea mai buna varianta pentru deschiderea de succesiune?
cerere in instanta sau prin notar public
AndreiCristian, utilizator
Intai notar, apoi in instanta...