Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Continuitate pensie, diagnostic: cancer
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Continuitate pensie, diagnostic: cancer

Am fost diagnosticata si operata anul trecut de cancer mamar, grad 2A
Dupa care am obtinut pensie de boala.
Intrebarea este daca beneficiez in continuare de aceasta pensie. Exista o formalitate anume de prelungire?
Mentionez ca am primit tratament pe 5 ani cu tamoxifen.
multumesc anticipat.
meta, utilizator
Buna seara,
Cu regret pentru dv. si pentru boala de care suferiti, ...consider ca cel mi indicat este sa va prezentati la comisia de examinare medicala (din cadrul casei judetene de pensii, ori a sectorului de care apartineti..si sa ii intrebati pe acei specialisti...), din cate stiu o data stabilita o pensie pe caz de boala, aceasta inceeaza de drept atunci cand situatia care a generat acrdarea unui asemenea ajutor social, a incetat.
in concluzie , veti primi pensie cata vreme veti depune in fata comisiei documente justificative - de specialitate- care sa ateste starea de boala.
sanatate multa..
Cu respect! :)
multumesc pentru raspuns.Ce nu stiu eu daca atata timp cat urmez tratamentul cu tamoxifen si sunt luata in evidenta Institutului Oncologic,efectuand periodic analize,mai sunt sau nu considerata bolnava de cancer.Mentionez ca am si diabet si probleme cu tensiunea.Multumesc anticipat.
mii de multumiri.Sunt din provincie dar sper sa-mi fie de mare ajutor .