Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de boala din Italia sau din Romania
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de boala din Italia sau din Romania

Matusa mea lucra legal in Italia cand in timpul unei vizite in Romania a fost diagnosticata cu cancer mamar. Aici a inceput tratamentul oncologic si s-a propus pensionarea pe caz de boala.
Este posibil sa primeasca pensia de boala din Italia? care sunt conditiile? care sunt demersurile? Exista o perioada minima de lucru in Italia dupa care se poate cere pensionarea/pensionarea pe caz de boala?
Unde are viza de resedinta?
Cel mai corect este sa va adresati serviciului de Pensii Internationale - Lacul Tei, nr. 17, et. 1, camera 25, si explicati speta matusii Dvs. Se poate transfera fondul de pensii din Italia in Romania
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic