Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte Notariale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte Notariale

Unde pot gasi un Certificat de Vacanta Succesorala?Camera Notarilor spune ca nu exista,cu toate ca, in Certificatul de Rol Fiscal al defunctei ,se gaseste mentiunea ca :Mostenitorii nu s-au mai trecut in rol pe anul urmator,dupa data decesului ]Certificatul de atestare fiscala se cerea si de catre Notariatul de Stat (RSR)?
Certificatul de Vacanta Succesorala se elibereaza de catre notarul public de la locul deschiderii mostenirii la cererea statului roman dupa constatarea vacantei succesorale.

Pentru ca notarul sa declare o succesiune vacanta trebuie ca in termenul legal nici un succesibil sa accepte mostenirea.
mandy90, cauti ceva ce nu exista! Altfel, daca esti un presupus mostenitor si crezi ca poti sa renunti la dreptul tau de mostenitor... nicio problema!"'Vacanta" unei succesiuni se face in conditiile legii, dar asa ceva nu exista in conditiile in care raposatul ar fi detinut o functie publica. Mergi la un alt notar public sa-ti explice corect ce si cum este despre o asa-zisa "vacanta succesorala"!
Alex_Munteanu... am o satisfactie deosebita ca ne intersectam pe zona civila, in generalo!
tudorioan, utilizator
Most.test.din anul 1976 nu detine un certificat de most.,fiind unica most.chemata la succesiune dupa cum rezulta din Sesizarea Pt.Deschiderea Procedurii Succesorale din anul 1976.In anul 1996 modifica vadit vizibil numele de fata,cu numele dobandit dupa casatorie si deschide si accepta succesiunea.