Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Persoanele fizice si SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Persoanele fizice si SRL

Inafara de CIM si Conventie Civila, o persoana fizica poate primi legal o suma de bani de la SRL in schimbul prestarii serviciilor sale? cum anume ? si care vor fi obligatiile angajatorului?
Da, printr-un alt contract, spre exemplu un avocat printr-un contract de asistenta juridica, caz in care societatea nu are nicio obligatie fiscala decat de a inregistra corect plata onorariului.
Mai exact, la ce va referiti ?
Ma refer la o recompensa a "angajatilor" ca sa zic asa care nu duce la nasterea atator obligatii catre stat, si as mai avea o intrebare, pe langa salariul minim inafara de bonuri de masa sau tichete cadou se mai pot acorda bonusuri care sa nu implice obligatii fiscale?
Da, bonusuri "in natura".Un telefon de serviciu, un autoturism de serviciu, o delegatie in strainatate(in realitate un scurt concediu) pe banii firmei, sau un sejur la o vila a firmei unde costurile de cazare si masa sunt modice sau e gratuitate totala, reduceri la preturile produselor pe care le vinde firma...:)