Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... pod bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

pod bloc

Auna ziua!
Locuiesc intr-un bloc cu p+5+m,podul nu este prins in autorizatia de constructie si nici in intabulare,adica podul din acte nu i revine nimanui.
As dori sa mi spuneti si mie cum pot sa intru legal in posesia unui spatiu din pod!
va multumesc!

Concret un raspuns real si practic si care sa aduca beneficii in care podul poate fi folosit fara a aducere atingere celorlati?
Daca este deasupra unei mansarde cum ar putea fi accesat in mod egal de toti ceilalti locatari?
RACAL mai exact ce ati vrea sa faceti in acel pod ?
Cum se face accesul in acel pod?

"PODUL". Dar dacă el este rezultatul rămânerii unui spațiu după ce dezvoltatorul a mai "tras" o placă pentru a lua ochii cumpărătorului. Dacă acea placa va fii dărâmată, cei care au cumpărat apartament la mansardă ( trecut în acte " etaj M") atunci ei vor avea apartamentul până sus la acoperiș și nu va mai exista un pod pentru discuții.

w_v_w_v a scris:

Podul este proprietate comuna si nu poate fi folosit de nimeni.Este exact situatia in care un locatar are 2 apartamente vecine si se gandeste el sa mai puna o usa ceva mai in fata sau o usa cu gratii metalice.
E mult pana cind unul din locatari considera gresit ca daca e comun are si el dreptul sa depoziteze ceva acolo.

Daca este doar o placa de izolare ala nu e pod.
Daca dau placa vor avea un tavan mai inalt unde se va ridica caldura si in plus isi mai fac un rau adica elimina o bariera impotriva umiditatii care va condensa si va aparea mucegaiul.
Oricum e spatiul e al celor de la ultimul etaj daca este doar o placa deasupra doar ca trebuie sa il foloseasca sa izoleze cat mai bine nunsa mareasca spatiul in sus ca nu il ajuta.
[ link extern ]
w_v_w_v, utilizator